Gebeliğin 10. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin 10. haftası itibariyle artık bebeğinizin küçük bir embriyo olmadığını söyleyebiliriz. Bundan sonra tıpta bebeğiniz bir fetüs olarak anılacaktır. Hamileliğinizin ilk trimesterini yani ilk üç aylık bölümünü tamamlamak üzeresiniz. Hamileliğinizin ilk dönemlerinde mide bulantısı veya halsizlik gibi sorunlar yaşadıysanız bu hafta itibariyle bu şikayetlerinizin azalmaya başladığını görebilirsiniz.

Hamileliğin 10. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin onuncu haftasıyla beraber artık bebeğinizin boyu 22 ile 35 mm civarında olacaktır. Ağırlığının ise 2 ile 4 gram arası olduğunu söyleyebiliriz. Bebeğiniz küçük bir erik boyutlarındadır. Bebeğinizin bu hafta itibariyle iç organlarının gelişimi de başlayacaktır. İlk başlarda kıkırdak şeklinde oluşan iskelet sistemi bu hafta itibariyle kemik şekline bürünmeye başlayacaktır.

Bebeğiniz bu haftaya kadar perdeli bir el ve ayak parmaklarına sahipken bu haftadan itibaren daha belirgin olacaktır. Tırnakları oluşturacak olan temel yapılar da bu haftadan sonra oluşmaya başlayacaktır. Dişleri her ne kadar doğduktan birkaç ay sonra çıkmaya başlayacak olsa da şimdiden tomurcukları oluşmaya başladı.

Hamileliğin 10. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Hamileliğin 10. haftasında annede görülen değişimler incelendiği zaman rahmin bir tenis topu büyüklüğünde olduğunu görüyoruz. Gelişen rahminizin içerisinde bebeğiniz gelişirken daha fazla kan pompalanırken kalbiniz öncekine göre biraz daha hızlı atacaktır. Buna bağlı olarak gebelik sürecinde dolaşım sorunları da sık görülebilmektedir. Varis vb. dolaşım sorunlarıyla karşılaşmama adına düzenli bir şekilde egzersiz yapmanız gerekir.

Doktorunuz bu hafta kontrol sırasında bebeğinizin kalp sesini kontrol edebilir. Fakat genellikle kalp sesinin duyulması için 12 hafta beklenmektedir. Hamileliğiniz yaz aylarına geldiyse vücudunuzda ödem oluşma ihtimali vardır. Karın ve bel bölgenizde şişlikler meydana geldiğini görebilirsiniz.

Bu yazı 415 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun