Gebeliğin 11. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin 11. haftası itibariyle bebeğinizin iç organları tüm hızıyla gelişmeye devam ederken aynı zamanda saçlarının da çıkmaya başladığını söyleyebiliriz. El ve ayak tırnakları da önceki haftalara göre daha belirgin olacaktır. Bu hafta içerisinde bebeğinizin bütün organlarının oluştuğunu söyleyebiliriz.

Hamileliğin 11. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 11. haftasında bebeğin gelişimi son derece hızlı ilerlemeye devam edecektir. Bebeğinizin boyu ortalama olarak 50 mm iken ağırlığı ise 6 ile 8 gram arasında olacaktır. Boyutunu hayal ederken zorlanıyorsanız orta boy bir incir boyutunda olduğunu söyleyebiliriz. Bebeğinizin hareketleri de bu hafta içerisinde artacaktır. Fakat siz yine de bu hareketleri hissedemezsiniz. Bacaklarıyla minik tekmeler atan bebeğiniz, esniyor, ellerini ve kollarını hareket ettiriyor.

Bu hafta içerisinde bebeğinizin artık böbrekleri çalışmaya başladığı için bebeğinizin bulunduğu kesenin içini dolduran amniyon sıvısı sirkülasyonu da meydana gelecektir. Kız bebeklerin vajinal gelişimi erkek bebeklerin ise penis gelişimi bu hafta içerisinde başlayacaktır.

Hamileliğin 11. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Hamileliğin 11. haftasında annede görülen değişimler artış gösterecektir. İlk haftalarda anneleri yoran mide bulantıları bu hafta içerisinde azalma gösterir. Eğer yine de bulantılar yüzünden iştahınız yerine gelmiyorsa kendinize bir sağlıklı beslenme programı hazırlamanız gerekecektir. Hamilelikte sağlıklı beslenme kapsamında kesinlikle tatlı ve hamur işi gibi gıdalardan uzak durmanız gerekir. Hamileliğinizin da artık dışarıdan bakıldığı zaman ufak ufak belli olmaya başladığını söyleyebiliriz. Yine de bu evrede kilo kontrolünüze dikkat ederek düzenli ve sağlıklı beslenmelisiniz.

Bu yazı 385 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun