Gebeliğin 12. Haftası

Paylaş
 

Anne adayları gebeliğin 12. haftası itibariyle artık hamileliklerinin önemli bir bölümünü tamamlamış oldular. Tıp dilinde trimester olarak tanımladığımız yani ilk 3 aylık dönem. Bu süreç içerisinde artık sabah bulantılarından kurtulduğunuz gibi kendinizi daha iyi hissetmeye de başlayacaksınız.

Hamileliğin 12. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Gebeliğin on ikinci haftası itibariyle artık bebeğinizin gelişimi daha iyi bir şekilde ilerler. Bebeğinizin boyu 55 ile 60 mm arasındayken ağırlığı ise 13 ile 14 gram civarında olacaktır. Kesenin içerisini dolduran amniyon sıvısı ise 50 ml kadardır. Bu hafta içerisinde bebeğinizin bütün iç organları temel gelişimlerini gerçekleştirmiş olacaktır. Buna genital organlar da dahildir. Fakat bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek için henüz çok erken olduğunu söyleyebiliriz. Bebeğinizin cinsel organı ultrasonda görebilmeniz için 4 hafta daha beklemeniz gerekecektir. Hamileliğinizin 16’ncı haftasında büyük ihtimalle doktorunuz çocuğun cinsiyeti hakkında bilgi verecektir.

Hamileliğin 12. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Gebelik sürecinizin artık ilk üç aylık bölümünü tamamlamış oluyorsunuz. Birçok tecrübeli anne, hamileliğin en zor döneminin ilk üç aylık bölüm olduğunu söyler. Fakat bu durum her anne adayı için değişiklik gösterebilmektedir. Bu haftadan itibaren duygusal iniş çıkışlarınız önemli ölçülerde azalacağı gibi mide bulantılarınız ve kokulara karşı olan hassasiyetiniz de değişiklik gösterecektir. Gebeliğiniz süresince günlük almanız gereken kalori miktarı 300 kalori kadar artış gösterecektir. Folik asit ve demir ihtiyacınız ise normale göre iki katına çıkacaktır. Günlük sıvı tüketiminiz ise minimum 1.5 ile 2 litre arasında olması gerekir.

Bu yazı 309 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun