Gebeliğin 13. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin on üçüncü haftası itibariyle artık hamileliğinizin ikinci trimester bölümüne girmiş oluyorsunuz. Hamilelik süreciniz önceki haftalara göre daha rahat geçecektir. Sağlık hocası olarak sizlere bu noktada bilmeniz gerekenler hakkında bilgi vereceğiz.

Hamileliğin 13. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 13. Haftasında bebeğin gelişimi de hızlı bir şekilde ilerlemeye devam etmektedir. Bebeğinizin baş ile poposu arasındaki mesafe ortalama olarak 6 – 7 cm olacaktır. Bebeğinizin ağırlığı ise 25 ile 30 gram arasında olur. Bu haftaya kadar bebeğinizin bağırsakları fetüsün dışında gelişiyordu. Bu hafta itibariyle ise bağırsaklar karnın içerisindeki yerini alacaktır.

Bebeğinizin iç organları da gelişimini hızlı bir şekilde sürdürmektedir. Bebeğiniz her ne kadar hızlı bir şekilde büyüyor olsa da plasenta o kadar hızlı büyümemektedir. Şuan 30 gram ağırlığında olan plasenta doğum haftasına geldiğiniz zaman 450 ile 900 gram arasında olacaktır. Aynı zamanda bu hafta içerisinde bebeğinizin pankreasında insülin üretimi ve karaciğerinde safra salgılanması da gerçekleşmeye başlar.

Hamileliğin 13. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Anne adaylarının ilk haftalarda şikayetçi olduğu kusma ve bulantılar bu hafta itibariyle çok büyük oranda azalmış olacaktır. Fakat hormon seviyesinde yaşanan iniş ve çıkışlar devam ettiği için kafa karışıklığı, duygusallık ve unutkanlık gibi durumlar görülebilir. Hamileliğin erken belirtileri azalma gösterdiği için anne adayları bu haftalar içerisinde cinsel istekte artış yaşayabilirler. Doktorunuz aksini belirtmediyse veya hamileliğiniz herhangi bir risk taşımıyorsa hamileliğiniz süresince cinsel ilişkiye girmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Bu günlerde vücudunuzdaki değişimlerin fiziksel olarak da hissedildiğini görebilirsiniz. Bel ve karın bölgeniz büyüme gösterirken göğüs bölgenizde de bir büyüme görülecektir.

Bu yazı 335 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun