Gebeliğin 14. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin on dördüncü haftası itibariyle artık bebeğinizin bir parmak izi oluştu. Aynı zamanda el parmaklarının daha fazla belirginleştiğini ve o perdeli yapıdan çıktığını görebilirsiniz.

Hamileliğin 14. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 14. Haftasında bebeğin gelişimi de hızla ilerlemeye devam etmektedir. Bu hafta itibariyle bebeğiniz artık bir limon büyüklüğüne geldi. Boyu 8 ile 10 cm arasındayken ağırlığı ise 40 ile 60 gram arasında olacaktır. Yapılan ultrason muayenelerinde ellerini ve ayaklarını hareket ettirdiğini görebilirsiniz. Bebeğinizin bu haftalar içerisinde yeni bir uğraşı da olacak. Yapılan muayenelerde bebeğinizin parmağını emmeye başladığını görme ihtimaliniz de çok yüksektir. Hatta yüz kasları da önceki dönemlere göre daha fazla geliştiği için yüz hareketlerini de görebilirsiniz.

Artık bebeğinizi böbrekleri de gelişmeye başladı. Hatta idrar üretimi dahi yapıyor. Tiroid bezleri ise fonksiyonlarını yerine getirecek şekilde gelişmeye devam etmektedir. Bebeğinizin idrarı içerisinde yer aldığı amniyotik kesenin içinde bulunan sıvıya karışacak ve bu durum doğum evresine kadar devam edecektir.

Hamileliğin 14. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Hamileliğin 14. Haftasında annede görülen değişimler arasında özelliklerle göğüslerde görülen değişimler dikkat çekmektedir. Bu hafta anne adayları göğüs uçlarının ve göğüs uçlarının çevresinde yer alan kahverengi bölümün daha fazla koyu olduğunu görebilir. Aynı zamanda göğüslerinizde yer alan damarlar da genişleyecektir. Bunun sebebi; göğüslerinizin bebeğinizi besleyebilme adına süt kanallarını genişletmesidir. Bu haftalar içerisinde göğüslerinizden süt geldiğini görürseniz şaşırmanıza gerek yoktur. Bu durum hamilelerin %50’sinde görülen bir durumdur.

Bu haftalarda özellikle gazlı içeceklerden uzak durun ve lifli gıdalar tüketmeye dikkat edin. Beslenme düzeninize dikkat etmeniz bebeğinizin gelişimi için çok önemlidir.

Bu yazı 412 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun