Gebeliğin 15. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin 15. haftası itibariyle bebeğinizin büyüme hızı biraz daha yavaşlayacaktır. Fakat endişe duymanıza gerek yok. Bu durum hamileliğin normal seyirleri içerisinde kabul edilmektedir. Sağlık hocası olarak sizlere bebeğinizin gelişimi ve kendinizde görülecek olan değişimler hakkında bilgi vereceğiz.

Hamileliğin 15. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 15. haftasında bebeğin gelişimi çerçevesinde incelediğimiz zaman bebeğinizin boyunun 10 cm, kilosunun ise 70 ile 72 gram arasında olduğunu görüyoruz. Bebeğinizin büyüklüğünün ortalama bir elma boyutunda olduğunu görebilirsiniz. Bu haftaya gelene kadar bebeğinizin başı hızlı bir şekilde büyüyordu. Fakat bu hafta itibariyle bebeğinizin başının büyümesi yavaşlayacaktır. Bebeğinizin boyun bölümü oluştu. Bu yüzden baş hareketleri olduğunu görebilirsiniz. Bebeğinizin derisinin üzerinde tüyle oluştuğu gibi çok ince olan saç telleri de belirginleşmeye başladı. Ek olarak bu süreçte tırnakları da oluştu. On beşinci hafta itibariyle bebeğinizin iç kulak yapısı da oluşmaya başladı. Fakat hala sizi duyamıyor.

Hamileliğin 15. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Hamileliğin 15. haftasında annede görülen değişimler arasında özellikle fiziksel değişimler dikkat çekmektedir. Anne adayları bu hafta da duygu durumlarında değişkenlik yaşayabilmektedir. Bu yüzden mümkün olduğunca stresten uzak kalmalısınız. Aynı zamanda ağır egzersizler ve yorucu işler yapmanız plasentaya giden kan akımını da azaltacaktır. Fiziksel olarak kendinizi yormamaya özellikle dikkat etmeniz gerekir.

Hamileliğin 15. Haftasında anne adayları yatarken sol yan pozisyonda yatmalı ve dinlendikleri sırada bacaklarını uzatarak dinlenmeye özen göstermelidir. Uzun süre ayakta durmamaya ve oturduğunuz zaman ayaklarınızı sallamamaya dikkat etmelisiniz.

Bu yazı 335 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun