Gebeliğin 16. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin on altıncı haftası itibariyle artık bebeğinizin bütün bedeni hızlı bir şekilde gelişme gösterecektir. Aynı zamanda bu hafta içerisinde ufak bazı sürprizler ile karşılaşma ihtimaliniz de var.

Hamileliğin 16. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Gebeliğin 15. Haftasında bebeğin gelişimi devam etmektedir. Bebeğinizin boyu ortalama olarak 11 ile 12 cm arasındayken kilosu da 100 – 110 gram arasında olacaktır. Bebeğinizin sadece iki hafta öncesine nazaran iki kat büyüdüğünü görebilirsiniz. Bebeğinizin göz kapakları hala kapalıdır. Fakat ultrason muayenesi sırasında ufak göz hareketleri görülme ihtimali de var.

Bu zamana kadar büyük ihtimalle bebeğiniz cinsiyetini sizden sakladı. Fakat bugün itibariyle artık bebeğinizin cinsiyetini öğrenme ihtimaliniz çok yüksektir. Eğer doktorunuz bebeğinizin erken olduğunu söylediyse yanılma payı çok düşüktür. Fakat kız olduğunu belirttiyse emin olma adına 20’nci haftaya kadar beklemenizi tavsiye ederiz. Aile hikayenizde kalp hastalığı bulunuyorsa bebeğiniz bu hafta itibariyle bebeğinizde herhangi bir rahatsızlığın olup olmadığının tespit edilmesi için fetal ekokardiyografi yaptırmanızı talep edebilir.

Hamileliğin 16. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Hamileliğin süresince östrojen hormonunuzda artış olduğu için bu hafta itibariyle bazı belirtilerin görülmesi son derece doğaldır. Vücutta östrojen hormonunun yükselmesi, kan volümünde artış olması ve burundaki mukozanın normale göre daha fazla olması burun kanamaları görülmesine sebep olabilmektedir. Aynı zamanda burnunuzda ve kulaklarınızda doluluk hissi yaşanabilir.

Bu süreçte hamile olan kişilerin büyük bir bölümü kasıklarında yaşadıkları ağrılardan şikayetçi olmaktadır. Bu ağrıların oluşmasının sebebi rahminizin büyüyor olmasıdır. Rahminiz büyüdükçe bölgede bulunan bağlarda ağrıya ve gerginliğe sebep olmaktadır. Bu ay itibariyle cildiniz gerilmeye başlayacağı vücudunuzda çatlaklar oluşabilir. Bunu önlemek için nemlendirici krem kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu yazı 328 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun