Gebeliğin 17. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin on yedinci haftası evresinde bebeğinizin gelişimi bütün hızıyla devam edecektir. Anne adayı olarak siz de bu hafta içerisinde bazı değişimler hissedebilirsiniz.

Hamileliğin 17. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 17. haftasında bebeğin gelişimi devam ederken bebeğinizin ortalama baş ile popo mesafesi 13 – 14 cm’dir. Bebeğinizin ağırlığı ise 140 ile 170 gram arasında olacaktır. Ultrason görüntülerinde bebeğinizin göbek bağı ve plasentasını net olarak görebilirsiniz. Bebeğin eşi yani plasenta bu hafta itibariyle neredeyse bebeğinizin büyüklüğü ile yanı büyülükte olacaktır. Fakat bebeğiniz ona göre daha hızlı ve çabuk bir büyüme gösterecektir.

Anne adayları genellikle, bebeğin hareketleri ne zaman hissedilir? Sorusunun cevabını merak ederler. Bazı anneler bebeklerinin hareketlerini 2 hafta önce hissetmiş olsa da anne adaylarının büyük bir bölümü bebeğinin hareketini bu hafta hissedecektir. Her hamilelik farklı olarak ilerlemektedir. Bu evrede karnınızda bir hareketlilik hissetmezseniz de korkmaya gerek yoktur.

Hamileliğin 17. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Hamileliğinizin dördüncü ayı bu hafta ile tamamlanmak üzeredir. Bu hafta ile karnınız büyüme göstereceği için kendinizi daha fazla hamile hissetme imkanınız da vardır. Gün içerisinde de ufak sakarlıklar ve dalgınlıklar yaşıyorsanız endişe etmenize gerek yoktur. Vücudunuz henüz iki kişilik bir yaşam sürdüğünüze alışamıyor. İlk haftalarda ağzınızda ve burnunuzda yaşadığınız kuruluklardan sonra şimdi gözlerinizde de kuruluklar yaşayabilirsiniz. Gözlerinizdeki kuruluk hamilelikte yaşadığınız hormonel değişimlerden kaynaklanmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için eczaneden alacağınız yapay göz yaşı damlalarını kullanabilirsiniz.

Hamileliğin 15 ile 20. Haftası arasında tarama testlerinin yapılması gerekiyor. Üçlü veya dörtlü tarama testi bu haftalarda yapılmaktadır.

Bu yazı 421 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun