Gebeliğin 18. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin on sekizince haftası itibariyle artık anne adaylarında görülen kusma, miden bulantısı, iştahsızlık ve aşerme gibi belirtiler azalma gösterir. Aynı zamanda hızlı bir şekilde kilo alınmaya başlanır.

Hamileliğin 18. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 18. haftasında bebeğin gelişimi  bütün hızıyla devam ettiği için artık bebeğiniz avucunuza sığacak kadar büyüme gösterdi. Bebeğinizin boyu ortalama olarak 14 cm kadarken ağırlığı ise 200 gram kadardır. Bebeğinizin yüz şekli tam olarak belirginleşmiştir ve ilk haftalarda başın yan tarafına doğru gelişme gösteren gözleri artık ön taraf doğru gelmiştir. Dış kulaklar ise şekil almaya başlar ve kalıcı olarak yerine yerleşir. Bebeğinizin el ve ayaklarındaki kıvrımlarda belirginleşecektir.

Bebeğinizin iç organlarının gelişimi de devam etmektedir. Bağırsakta amniyotik sıvıdan, hücre atıklarından ve sindirim sisteminde yer alan diğer maddelerden meydana gelen ilk dışkı yani mekonyum oluşmaya başlar. Bebeğinizin akciğerleri oluştu. Fakat 35’nci haftaya kadar gelişimi devam edecektir.

Hamileliğin 18. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Hamileliğinizin dördüncü ayını tamamladığınız için bu hafta itibariyle kendinizi daha rahat hissedecek ve erken hamilelik belirtilerinin büyük bir bölümünü atmış olacaksınız. Özellikle iştahsızlık ve bulantının azalması beklenmektedir. Fakat bu duruma bağlı olarak hızlı bir şekilde kilo alımları görülebilir. Bu yüzden bu haftalar içerisinde beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Hızlı bir şekilde kilo almaya başladığınız için bu durum sırt, eklem ve bel ağrılarına sebep olabilmektedir. Aynı zamanda reflü gibi mide şikayetleri de görülebilir. Bebeğin kemik gelişiminde ilerleme olduğu için ek kalsiyum takviyesi almanız gerekebilir. Bu evrede süt ve süt ürünleri tüketmeye özen gösterin.

Bu yazı 392 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun