Gebeliğin 19. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin on dokuzuncu haftası itibariyle karnınızda minik sıçramalar hissediyor olabilirsiniz. Bu sıçramalara bebeğinizin hıçkırıklarından kaynaklanmaktadır. Sağlık hocası olarak sizlere hamileliğinizin bu haftası hakkında bilmeniz gereken bilgileri vereceğiz.

Hamileliğin 19. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 19. haftasında bebeğin gelişimi incelendiği zaman bebeğinizin boyu ortalama 15 – 16 cm kadar kilosu ise 250 gram civarında olacaktır. Bebeğinizin büyüdüğü bu dönemlerde plasenta da büyümeye bütün hızıyla devam ediyor. Plasenta bu hafta yaklaşık olarak 15 cm çapına ulaşmayı başardı. Bebeğinizin kolları da vücuduyla daha orantılı olacak şekilde gelişme göstermiştir.

Bebeğinizde yaşanan en büyük gelişmelerden birisi ise; bebeğinizin cildini kaplayan ve hem doğum sırasında hem de doğum sonrasında bebeğinizin cildini korumaya yardımcı olacak olan verniksi yapının oluşmuş olmasıdır. Aynı zamanda bebeğiniz dışarıdan gelen sesleri de hissetmeye başladı. Henüz ne dediğinizi anlamıyor. Fakat ufak ufak sizi duymaya başladı.

Hamileliğin 19. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Hamileliğin 19. haftasında annede görülen değişimler de artmaya başlar. Özellikle fiziksel olarak değişimleri daha fazla hissedebilirsiniz. Karnınız bu hafta önceki haftalara nazaran daha hızlı bir şekilde büyüme göstereceği için kendinizi normale göre daha büyük hissedebilirsiniz. Bu evrede olabildiğince rahat ve özellikle karnınızı sıkmayacak kıyafetler tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Vücudunuzda östrojen hormonu artış gösterdiği için bazı değişiklikler de hissedebilirsiniz. Dişlerinizi bu zamana kadar kontrol ettirmediyseniz uzman bir dişçiye görünmeniz iyi olacaktır. Kemiklerinizin doğuma hazırlanmasını sağlayan relaksin hormonunun diş üzerinde olumsuz etkileri vardır. Bu yüzden dişçiye görünmeniz faydalı olacaktır. Bu hata kasıklarınızda da ağrı hissedebilirsiniz. Rahminiz büyüme gösterdiği için kaslarınız gerilerek ağrı oluşmasına sebep olmaktadır.

Bu yazı 311 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun