Gebeliğin 20. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin 20. haftası evresinde bebeğinizin vücudundaki bazı tüyle oluşmuştur. Fakat henüz kaş ve saç oluşumu tamamlanmamıştır. Hamileliğinizin yarısını tamamladığınız bu haftada bebeğinizin gelişimi de yarı yolu geçmiştir.

Hamileliğin 20. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 20. haftasında bebeğin gelişimi çok iyi bir şekilde ilerlemeye devam eder. Bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 15 ile 17 cm arasında kilosu ise 280 ile 310 gram arasında olacaktır. Bebeğiniz kalbi bir dakika içerisinde 120 ile 160 kez atmaktadır. Bu dönem içerisinde el doppleri kullanılarak bebeğin kalp atışları dışarıdan duyulabilir. Aynı zamanda bebeğinizin hareketlerini de hissetmeye başlarsınız. Bebeğiniz sürekli hareket etmeyecektir. Sadece uygun pozisyon bulduğunda uyur. Eğer son haftalarda bebeğinizin cinsiyeti hala net bir şekilde anlaşılmadıysa bu hafta büyük ihtimal cinsiyeti hakkında en net bilgiyi öğrenebilirsiniz.

Hamileliğin 20. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Karnınız büyüyor, rahminizde genişlemeler oluyor ve dışarıdan bakıldığı zaman da hamile olduğunuz artık net bir şekilde anlaşılabiliyor. Bu evrede hem kilonuz hem de beslenme düzeniniz ile ilgili doktorunuzla görüşmek isteyebilirsiniz. İlk haftalarda yaşadığınız duygusal iniş çıkışlar bu haftadan itibaren azalma gösterecektir.

Hamilelikte saçların ve tırnakların uzaması çok hızlı bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Hem hormonlarınızın hızlı hareket etmesi hem de vücudunuzda yer alan vitaminler saç ve tırnakların daha hızlı bir şekilde uzamasına sebep olabilmektedir.  Birçok kadında hamileliğin beşinci ayından itibaren bel ve sırt ağrıları oluştuğu görülmektedir. Bu evrede hafif egzersizler yaparak ve dik durma, çok uzun süre ayakta durma, çok yüksek topuk giymeme gibi şeylere dikkat ettiğiniz takdirde ağrılarınız azalacaktır.

Bu yazı 307 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun