Gebeliğin 21. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin yirmi birinci haftası itibariyle artık bebeğiniz sizi duymaya başladı. Bebeğiniz bu evrelerde yavaş yavaş gelişimine devam ederken siz de tam olarak kendinizi hamile gibi hissedebilirsiniz. Sağlık hocası olarak bu evrede görülecek değişimler hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Hamileliğin 21. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 21. haftasında bebeğin gelişimi de olması gerektiği gibi devam etmektedir. Bu hafta içerisinde bebeğinizin boyu ortalama 26 cm olacaktır. Kilosu ise 320 ile 400 gram arasında değişiklik gösterir. Çocuğunuzun boyutlarının orta boy bir havuç kadar olduğunu düşünebilirsiniz. Bebeğiniz artık daha hareketli olmaya başlayacaktır. Özellikle sizi duyması da tepki vermeye başlamasını sağlamaktadır. Minik tekmeler atan bebeğinizi imkanınız olduğu süre boyunca takip edebilirsiniz. Müsait olduğunuz zamanlarda oturup bebeğinizin hareketlerini takip edebilirsiniz.

Hamileliğin 21. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Hamileliğin 21. Haftasında annede görülen değişimler arasında özellikle fiziksel değişimlerin artış gösterdiğini görebiliyoruz. Karnınız henüz çok şiş olmasa da kendinizi şişmiş gibi hissedebilirsiniz. Bu noktada endişelenmenize gerek yoktur. Sadece vücudunuzda önemli bir değişim görülüyor. Bu evrede dinlenme ve egzersiz için kendinize bolca zaman ayırmaya özen göstermelisiniz.

Hamilelerin büyük bir bölümünde 20’nci haftadan sonra yağ oranı artış göstermektedir. Bu yüzden sivilcelerden şikayet edilmektedir. Bu tarz bir durum yaşadığınız takdirde doğal ve yumuşak sabunlar kullanarak yüzünüzü temizlemeyi deneyebilirsiniz. Yüzünüzü mutlaka her gün yıkamaya özen gösterin. Makyaj yaptığınız zaman ise tercihiniz yağsız ürünlerden yana olmalıdır. Sivilce kremi kullanmadan önce ise mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bu yazı 334 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun