Gebeliğin 22. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin yirmi ikinci haftası itibariyle fiziksel olarak hamile olduğunuz daha fazla belli olduğu gibi aynı zamanda bebeğiniz neredeyse yarım kiloya ulaşmış bulunuyor.

Hamileliğin 22. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 22. haftasında bebeğin gelişimi de çok iyi bir şekilde devam etmektedir. Bebeğinizin boyu ortalama 26 ile 28 cm arasına olacak ve ağırlığı ise 500 gram olacaktır. Bebeğiniz bu haftanın bitmesiyle beraber bu haftaya kadar olandan daha hızlı bir şekilde büyümeye başlar. Bebeğinizin ortalama 10 gün içerisinde 100 gram alması beklenecektir.

22 haftalık bebeğinizin saçları ve kaşları belirginleşmeye başlamıştır. Bebeğinizin iç organları ile beyin dokusu da hızlı bir şekilde gelişmeye devam etmektedir. Kız bebeklerde ise rahim oluşumunu tamamlayarak artık gelişim sürecine girmektedir. Erkek bebeklerde ise testisler karın içerisinden torbaya geçmeye başlıyor. Ultrason muayenesinde bebeğinizin göz hareketlerini de net bir şekilde görebilirsiniz. Bebeğinizin elleri ve ayakları da aktif bir şekilde hareket etmektedir.

Hamileliğin 22. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Hamileliğin 22. Haftası itibariyle artık bebeğiniz daha fazla büyüme göstermiştir. Bu da bebeğinizin ihtiyaçlarının arttığını göstermektedir. Bebeğiniz ihtiyaç duyduğu bütün vitamin ve mineralleri sizden alacaktır. Bu evrede bebeğinizin ihtiyaçları artık gösterdiği için siz de beslenme düzeninizi ona göre yapmanız gerekir ve gerektiği takdirde ek takviyeler de almalısınız.

Hamilelikte demir eksikliği özellikle bu haftalarda çok sık görülebilmektedir. Bebeğin demir ihtiyacı artış gösterdiği için birçok hamilede bu durum yaşanmaktadır. Son zamanlarda kendinizi yorgun, halsiz ve solgun hissediyorsanız doktorunuzdan demir seviyenizi ölçmesini isteyebilirsiniz.

Bu yazı 349 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun