Gebeliğin 23. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin yirmi üçüncü haftası itibariyle bebeğinizin sizi daha iyi duymaya başladığını söyleyebiliriz. Son birkaç haftadır bebeğiniz sizi dinlemeye başlamıştı. Fakat bu hafta itibariyle artık dediklerinizi daha iyi şekilde duyacak.

Hamileliğin 23. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 23. haftası itibariyle bebeğin gelişimi de seyrinde devam etmektedir. Bebeğinizin ortalama olarak boyu 26 ile 28 cm arasında olacaktır. Kilosu ise bu hafta 550 gramdır. Bu dönem içerisinde rahminizde yaklaşık olarak 300 ile 400 ml arasında amiyon sıvısı bulunur. Bu hafta itibariyle bebeğinizin akciğerinden sürfaktan denilen bir madde de salgılanmaya başlayacaktır. Bu maddenin salgılanması her geçen hafta artacak ve 37’nci haftada bebeğinizin akciğer gelişiminin tamamlanmasını sağlayacaktır. Erken doğan bebeklerde sürfaktan eksik olduğu için akciğer solunumu tam olarak yapılamaz. Eğer erken doğum tespit edildiyse akciğerlerin gelişmesi için anne adayına kortizonlu ilaçlar verilecektir.

Hamileliğin 23. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Hamileliğin 23. haftası itibariyle anne adaylarında kilo artışı ve rahim büyümesi oluştuğu için aynı zamanda fetüs de hızlı bir şekilde kilo aldığından dolayı alt taraflarda kasılmalar, ağrı ve hassasiyet meydana gelebilir. Aktif olarak çalışan annelerde bu ağrıların daha fazla görüldüğünü söyleyebiliriz. Bu ağrılardan kurtulmak isteyen anne adaylarının bol miktarda sıvı tüketmesi ve dinlenmesi gerekmektedir. Bu tarz önlemler almanıza rağmen kasıklarınızda gerilmeler geçmiyorsa bu durum erken doğum riski oluşturabilmektedir. Bu yüzden bu dönem içerisinde mutlaka bir doktora görünmeniz gerekir.

Vücudunuzda salgılanan hormonlarda artış olduğu için vajinal akıntı sorunu yaşama ihtimaliniz de bulunmaktadır. Bu akıntının renksiz, şeffaf ve kokusuz olması gerekir. Eğer akıntınız bu şekilde değilse bunu mutlaka doktorunuza belirtmeniz gerekir.

Bu yazı 332 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun