Gebeliğin 24. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin yirmi dördüncü haftası itibariyle bazı problemlerle karşılaşabilirsiniz. Karşılaşacağınız problemler arasında en büyüğü ise hızlı bir şekilde kilo almanız olacaktır. Bu yüzden beslenme düzeninize dikkat etmeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

Hamileliğin 24. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 24. haftasında bebeğin gelişimi de hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Bebeğinizin boyu ortalama olarak 30 cm olacaktır. Kilo ise 600 ile 750 gram arasındadır. Bebeğiniz doğum gerçekleşene kadar iki kat daha büyüyecek. Bebeğinizi dış dünyada yaşamaya alıştıran organları da her geçen gün daha fazla gelişiyor. Bebeğinizin ağzındaki tat duygusu da bu haftalar içerisinde oluşmaya başlayacaktır. Aynı zamanda bebeğinizin cildi de değişmeye başladı. İlk haftalarda cildi saydam olmasına rağmen bu haftalar içerisinde o saydamlık büyük oranda azalmış durumdadır.

Hamileliğin 24. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Hamileliğin 24. haftasında annede görülen değişimler de özellikle fiziksel olarak artış göstermektedir. Bu hafta içerisinde hızla kilo almaya başladığınızı görebilirsiniz. Gebelik süresi boyunca almanız gereken kilo ortalama 12 ile 14 kg arasında olmalıdır. Bu orana göre daha az veya daha fazla kilo aldığınızı hissediyorsanız doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Bu dönemde sık kilo almanızın sebepleri ise; iştahınızda artış olması ve metabolizmanızın yavaşlamasıdır. Anne adaylarının kilo almaya başlamış olması yürüyüş yapmalarından veya egzersiz yapmalarından uzaklaştırabilmektedir. Bu haftalarda kilo alımınızı kontrol altında tutabilmek için mutlaka bir uzman ile beraber egzersiz yapmanız gerekir. Eğer böyle bir imkanınız yoksa ufak yürüyüşler yapabilirsiniz. Günlük yoğunluğunuza göre sabah ve akşam yapılacak 30 dakikalık yürüyüşler yeterli olacaktır.<

Bu yazı 321 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun