Gebeliğin 25. Haftası

Paylaş
 

Hatırlıyorsanız önceki haftalarda bebeğinizin artık sizi duyabildiğini söylemiştik. Şimdi ise bebeğiniz ani ve yüksek seslere bir refleks olarak sıçrayarak cevap verecektir. Siz de bebeğinizin bu sıçramalarını hissedebilir ve ultrason muayenesinde görebilirsiniz.

Hamileliğin 25. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 25. haftası itibariyle bebeğiniz ortalama olarak 34 cm olacaktır. Ağırlığı ise yaklaşık olarak 680 gram kadardır. Bebeğinizin buruşuk olan derisi her geçen gün pürüzsüzleşmeye başladı. Fakat vücudu daha fazla tüy üretmeye başladı. Derisinin altında yer alan kılcal damarlar ise kan ile dolmaya başladı. Bir taraftan da ciğerlerinde yer alan hava kesesi ilk nefesini alabilmesi için gelişmeye devam ediyor.

Bebeğinizin kılcal damarları oluştuğu ve kan dolmaya başladığı için şeffaf beyaz olan cildi artık daha kırmızı bir hal aldı. Bebeğinizin elini tutuş şeklini ultrasonda çok net bir şekilde izleme imkanına sahipsiniz. Bebeğinizin bu zamana kadar burun delikleri kapalıydı. Fakat bu hafta itibariyle burun delikleri açılmaya başlayacaktır.

Hamileliğin 25. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Hamileliğin 25. Haftasında annede görülen değişimler özellikle fiziksel olarak dikkat çekmektedir. Fakat hamilelik ilerledikçe hoşunuza gitmeyecek bazı durumla ile karşı karşıya kalma ihtimaliniz de vardır. Hamilelikte hemeroid bu durumlardan birisidir. Hemeroid makatta yer alan toplardamarlarda varis oluşması anlamına gelmektedir. Bu evrede karnınız büyüdüğü için kaşıntı da oluşabilir. Hamilelikte karın kaşıntısı normaldir. Fakat kızarıklık ve yara oluşmaması adına kaşımamaya dikkat edin.

Hamilelik şikayetlerini en aza indirmek isteyen kişiler dengeli ve düzenli bir şekilde kullanmaya dikkat etmelidir. Bol sıvı tüketimi, lifli gıdaları tüketmek ve kısa yürüyüşler yapmak şikayetlerinizi minimum seviyeye indirecektir.

Bu yazı 405 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun