Gebeliğin 26. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin yirmi altıncı haftası itibariyle artık bebeğinizin işitsel ve görsel duyuları tam olarak belirginleşmeye başlıyor. Bebeğiniz geçtiğimiz hafta sese karşı duyarlılık göstermişti. Şimdi ışığa karşı da duyarlılık göstermeye başlayacak.

Hamileliğin 26. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 26. haftası itibariyle bebeğinizin boyu 34 ile 36 cm arasında olacaktır. Kilosu ise ortalama 800 gramdır. Bu haftalar içerisinde bebeğinizin cilt alt dokusu gelişim gösterdiği için kilo alımı da hızlı bir şekilde devam ediyor. Bebeğinizin cildi hala kırışık ve incedir. Fakat kılcal damarlar kan ile dolmaya başladığı için kırmızı görünecektir. Bebeğinizin el tırnakları da belirginleşmeye başladı.


Bebeğiniz akciğer gelişimine de devam ediyor. Bronşların uç kısımlarında yer alan küçük hava kesecikleri gelişimini devam ettirmektedir. Ultrasonda baktığınız takdirde bebeğinizin kaslarıyla solunum hareketleri yaptığını görebileceksiniz. Çocuğunuzun bu hareketleri aynı nefes alma hareketleri şeklindedir. Bebeğiniz hala plasentadan besleniyor. Fakat akciğer gelişimi için de egzersiz yapıyor.

 Hamileliğin 26. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Hamileliğin 26. haftası itibariyle artık gebeliğinizde ikinci trimester olarak bilinen ikinci üç aylık dönem sona ermek üzeredir. Karnınızın iyice büyüdüğünü görebilirsiniz. Hamilelerin büyük bir bölümü artık bu ay içerisinde hamileliğe tamamen alışmış oluyor. Hamileliğinizle beraber dolaşım sisteminizde çok yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Karnınızda büyümekte olan bebeğinizin gelişimini tamamlayabilmesi adına besine ve bol miktarda oksijene ihtiyacı vardır. Özellikle rahminize giden kan akışınızın rahat olması gerektiği için sıkı kıyafetler giymemeye özen göstermelisiniz. Uzmanlara göre yattığınız sırada da olabildiğince sol tarafa meyilli bir şekilde yatmanız gerekir.

Bu yazı 326 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun