Gebeliğin 27. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin yirmi yedinci haftası itibariyle artık bebeğinizin daha rahat hareket etmeye başladığını söyleyebiliriz. Siz de bebeğinizin hareketlerini net bir şekilde hissetmeye başlayacaksınız.

Hamileliğin 27. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 27. haftası hamileliğinizin 7’ncı ayına girdiğinizi gösterir. Aynı zamanda son trimester olarak da adlandırdığımız hamileliğin son 3 ayında bebeğiniz dışarıda yaşayacak seviyeye gelmiş olacaktır. Fakat akciğerler gelişimini tam olarak 37’nci haftada tamamlayacaktır. Hamileliğin 27’nci haftasında ise bebeğinizin destekli bir şekilde soluk alıp vermesini sağlayacak kadar gelişmiştir.

Bebeğinizin boyu ortalama 36 cm kilosu ise 1 kg civarında olacaktır. Bebeğiniz gözleri artık açıldı ve ışığa karşı oldukça duyarlı durumdadır. Bebeğinizin uykuda olduğu ve uyanık olduğu dönemler bulunmaktadır. Siz de bu saatleri rahatlıkla takip edebilirsiniz. Bebeğiniz bu hafta çok hareketli olacaktır. Fakat siz hareketlerinde bir yavaşlık hissediyorsanız bunu doktorunuza bildirmeyi ihmal etmemelisiniz. Bu durumda bebeğinizin hareketlerine ve kalp atışlarına bakılması için NTS’ye girmeniz gerekebilir.

Hamileliğin 27. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Bu haftalarda rahminiz büyüdüğü için diyaframa bası oluşacaktır. Aynı zamanda akciğerlerinizin de kapasitesinde bir düşüş olur. Kan volümünüzde bir artış olacaktır. Alınan kiloların ve gebelik hormonlarının artış göstermesiyle beraber anne adayları nefes alma sırasında güçlük yaşayabilir. Bu dönemlerde çarpıntı şikayetlerinizde oluşabilir. Bu yüzden vitamin ve demir tabletlerinizi kullanmaya devam etmeniz gerekecektir. Hızlı bir şekilde kilo almamak için kendinize sağlıklı bir beslenme programı hazırlamayı ihmal etmemelisiniz.

Vajinal akıntılarınızda artış olduysa ve bu akıntı kokulu ise bu durumu doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. Akıntı şikayeti çok fazla olan anne adaylarından vajinal kültür alınması gerekir.

Bu yazı 294 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun