Gebeliğin 28. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin yirmi sekizinci haftası itibariyle artık bebeğinizin yutma ve emme refleksleri gelişmiş durumdadır. Bu evrede bebeğinizin yavaş yavaş dış dünya için hazırlandığını söyleyebiliriz.

Hamileliğin 28. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 28. haftası itibariyle artık bebeğinizin boyu ortalama 20 – 40 cm civarında olacaktır. Kilosu ise 1000 grama ulaşmış şekildedir. Bebeğinizin kasları da güçlendi. Bunda cilt altı yağ dokusunun artmasının etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bebeğinizin kaç ve kirpikleri tamamlanırken göz kapaklarının da daha rahat açılmaya başladığı görülmektedir.

Bebeklerin büyük bir bölümü bu haftalarda makat olarak adlandırılan ters duruşa sahiptir. Aynı zamanda çok hareketli olduklarını da söyleyebiliriz. Bebekler makat pozisyonunda durdukları zaman annenin mesanesine baskı yapıldığı için sık idrara çıkma ve alt karın bölgesinde ağrı gibi şikayetler oluşabilmektedir.

Hamileliğin 28. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Hamileliğin 28. haftasında anne adayları genellikle alt karın bölgesinde hissettikleri ağrıdan şikayetçi olmaktadır. Bu yüzden sık idrara çıkma gibi durumlar normal kabul edilmektedir. Aynı zamanda midenin kapasitesinin azalmasından dolayı mide yanması ve bacaklarda ödemler görülebilmektedir.

Karnın alt tarafında basınç çok fazla artış gösterdiği için bacaklarda varis, makatta ise basur adı verilen hemoroid oluşumlara rastlanabilmektedir. Vücudunuzda eklemlere binen yükün de artış göstermesi sırt ve bel ağrılarınız oluşmasına sebep olabilecektir. Bu süreç içerisinde ara sıra çarpıntı, halsizlik, nefes alma sırasında güçlük ve baygınlık hissi duyabilirsiniz. Bu haftalarda karşınıza çıkabilecek bu olumsuz durumları en aza indirmek için düzenli bir şekilde beslenmeye özen göstermelisiniz. Bu evrede sık ve sağlıklı bir şekilde beslenmelisiniz.

Bu yazı 278 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun