Sağlıklı Yaşam Hocası
Gebeliğin 29. Haftası
24 Mayıs 2018
Admin

Gebeliğin 29. Haftası

Gebeliğin yirmi dokuzuncu haftası itibariyle bebeğiniz dış dünyaya adapte olabilmek için gelişmeye devam ediyor. Anne adayları ise doğum için hazırlanmaya başlayacaktır. Sağlık hocası olarak sizlere bu noktada bebeğinizin gelişimi hakkında bilgi vereceğiz.

Hamileliğin 29. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 29. haftasında bebeğiniz 38 ile 40 cm arasında boya ve yaklaşık 1130 gram ağırlığa sahip olacaktır. Bebeğiniz doğduğu zaman şuan ki ağırlığından 2 veya 3 kat daha fazla olacaktır. Bebeğiniz bu şekilde büyümeye devam ederken rahminiz daha fazla gergin olacaktır. Bebeğinizin hareket alanı da daralacağı için attığı hafif tekmelerin adı dizle dürtülmeler ya da dirsek atma şeklinde olacaktır.

Hamileliğinizin 29. haftasında bebeğinizin akciğerleri ve kasları da gelişmeye devam etmektedir. Aynı zamanda kafasının da büyüdüğünü görebilirsiniz. Bu evrede bebeğinizin besin ihtiyacı artacağı için daha fazla C vitamini, protein, demir ve folik asit almanız gerekecektir. Bebeğinizin kemikleri iliklerine kadar kalsiyum dolu olduğundan dolayı bol miktarda su içmeniz gerekecektir.

Hamileliğin 29. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Hamileliğin 29. haftasında annede görülen değişimlere baktığımız zaman annelerin genellikle bebeğin hareketlerinde bir güçlenme ve artış olduğunu hissettiğini görüyoruz. Karnınızın alt bölümünde ise ağrılar hissetmeniz normaldir. Aynı zamanda bu haftalarda gaz, kabızlık, mide yanması gibi şikayetleriniz de olabilir. Burun tıkanması gibi sorunlar olacağı için burun kanaması sorunu yaşayabilirsiniz. Yorgunluğunuz artış gösterebileceği gibi kendinizi sürekli olarak dalgın da hissedebilirsiniz. Gebeliğin 29. haftası itibariyle hızlı bir şekilde kilo almaya başlayabilirsiniz. Bu zamana kadar ortalama olarak 11 kilo civarında almış olursunuz.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2018-2019 Sağlıklı Yaşam Sitesi. Sağlık Hocası