Gebeliğin 3. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin 3. haftası itibariyle bebeğiniz anne rahminde oluşmaya devam edecektir. Bu süreç içerisinde hamileliğe tam olarak adım atıldığını söyleyemeyiz. Dördüncü hafta itibariyle ise bebeğiniz rahme yerleşmeye başlayacaktır. Bu şekilde hamileliğinde başlangıcına adım atmış olunur. Hamileliğin üçüncü haftası çok büyük bir öneme sahiptir. Çünkü sperm rahme doğru yol almaya başlamıştır. Sağlık hocası olarak sizlere bu noktada siz de ve bebeğinizde görülen değişimler hakkında bilgi vereceğiz.

Hamileliğin 3. Haftasında Anne Adayları

Birçok kadının hamileliğin üçüncü haftasında köklü değişimler yaşamadığı görülmektedir. Fakat bazı kadınlarda kramplar görüldüğü gibi ovulasyon kapsamında da vajinal akıntılar oluşabilmektedir. Eğer bu tarz ağrıların çok fazla olduğunu düşünüyorsanız uzman doktora görünebilirsiniz. Bu tarz durumların yaşanmasının bu süreçte normal olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar anne adayları bunu çok fazla hissetmeyecek olsa da bu hafta içerisinde yumurtalıklarınız fallop tüplerinden uterusa doğru ilerleyecek ve bu ilerleme sırasında olgun bir yumurta buraya bırakılacaktır. Fallop tüplerinde yer alan spermlerden birisi ise bu yumurtayı dölleyecektir.

Bu evrede anne adayları kendilerini ruhsal olarak bunalmış hissedebilmektedir. Yeteri seviyede istirahat dilmeli ve sevdiğiniz şeylere zaman ayırmaya özen göstermelisiniz. Kendinizi sürekli sıkıntılı hissediyorsanız gevşeme hareketleri yapabilirsiniz.

Hamileliğin 3. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin üçüncü haftasında bebeğin gelişimi de ufak ufak başlayacaktır. Bu evrede blastosist hızlı bir şekilde çoğalarak büyümeye başlar. Blastosistin bir bölümü HCG üretmeye başlar ve plasenta haline gelir. Hamilelik testi yaptığınız zaman ise bu hormon tespit edilir ve hamile olup olmadığınız anlaşılır. Bebeğinizin boyu bu hafta içerisinde ortalama olarak .048 milimetre seviyesinde olacaktır. Bunun insan gözüyle de görülebilen bir hücre boyutu olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yazı 343 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun