Gebeliğin 30. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin otuzuncu haftası itibariyle artık doğumunuza son 10 hafta kalmıştır. Bebeğiniz bu süreç içerisinde hızlı bir şekilde kilo almaya başlamıştır. Sağlık hocası olarak sizlere bu haftada bebeğinizde ve sizde görülecek değişimler hakkında bilgi vereceğiz.

Hamileliğin 30. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 30. haftası itibariyle artık bebeğinizin boyu ortalama 40 cm kilosu ise 1 kg 300 gram civarında olacaktır. Bebeğinizin içerisinde yaşadığı amniyotik sıvısı bebeğinizi tamamen çevreliyor. Fakat bebeğiniz büyüdükçe rahminizde daha fazla yer kaplayacağı için amniyotik sıvı oranında da azalma olacaktır. Bebeğinizin her geçen gün büyüdüğünü karnınızın genişlemesinden anlayabilirsiniz. Aynı zamanda bebeğiniz o kadar zeki ki artık kendi vücut ısısını ayarlayabilecek seviyeye gelmiştir. Bu yüzden şimdiye kadar kendisini sıcak tutan küçük tüylerini de dökmeye başlamıştır. Bebeğinizin görme yeteneği gelişmeye devam ediyor fakat çok keskin bir görme yetisinin olmadığını söyleyebiliriz. Zaten bebeğiniz doğduktan sonra da bir süre gözleri kapalı olacaktır. Bebeğiniz gözlerini açtığı zaman ışığa tepki verir. Fakat görme açısı %5 olacaktır.

Hamileliğin 30. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Hamileliğin 30. haftasında annede görülen değişimler arasında kilo bazlı değişimlerin olduğunu söyleyebiliriz. Gebeliğin 30. haftası itibariyle ortalama 9 kilo kadar almış olursunuz. Önümüzde haftalar boyunca ise 4 ile 6 kilo daha alacaksınız. Doktorunuzun size tavsiye etmiş olduğu kiloda kalmaya özen göstermeli ve buna göre bir beslenme düzeni oluşturmalısınız. Hamileliğin otuzunca haftası itibariyle en fazla şikayetçi olacağınız konulardan birisi mide yanması olacaktır.

Bu haftalarda diş etlerinizde şişmeler, kanamalar ve iltihap görülme ihtimali vardır. Bu evrede diş bakımınız önem göstermeli ve şikayetleriniz artarsa doktora başvurmalısınız.

Bu yazı 270 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun