Gebeliğin 31. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin otuz birinci haftası itibariyle hamileliğinizin 7’nci ayı bitmek üzere ve karnınızın iyice büyüdüğünü görebilirsiniz. Bebeğinizin gelişimi ise bu hafta içerisinde bütün hızıyla devam etmektedir.

Hamileliğin 31. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 31. haftasında bebeğin gelişimi doğuma hazır hale gelecek şekilde ilerlemektedir. Bu evrede kendinizi karnınızda 4 tane portakal taşıyor gibi hissedeceksiniz. Çünkü bebeğiniz ortalama 41 cm ve 1500 gram civarında olacaktır. Bebeğiniz yavaş yavaş doğumda olması gereken kiloya ve boya yaklaşmaya başladı.

Bebeğinizin beyin bağlantılarının da geliştiğinizi görüyoruz. Şuan bilgi topluyor ve ışığa alışmaya çalışıyor. 5 duyu organından sinyaller almaya da başladı. Bebeğinizin uyuduğuna veya uyandığına dair daha net işaretlerin olduğunu söyleyebiliriz. Bebeğiniz bu hafta başını iki tarafa da oynatabilme becerisini elde etti. Aynı zamanda vücudu dışarıda ihtiyaç duyacağı vücut yağına da sahip durumdadır. Bu dönemde uyurken zorluk çekebilirsiniz. Çünkü bebeğiniz çok fazla hareket edecektir.

Hamileliğin 31. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Hamileliğin 31. haftasında anne adayları genellikle aldıkları kilolara şaşırmaktadır. Hamileliği süresince ortalama miktarda kilo alan bir kadının 9 ile 11 kilo arasında kilo alması beklenir. Bu evrede bazı kadınlar daha az aldığı gibi bazı kadınlar ise daha fazla kilo alabilir. Doğuma kadar ortalama 2 kg daha alırsınız.

Anne adayları son haftalara girilen bu süreçte rahim kaslarında sıkışmalar olduğunu görebilir. Ortalama olarak 30 saniye olarak gördüğümüz bu kasılmalar acısız ve düzensiz şekildedir. Fakat düzenli olduğu takdirde acısız olsa bile erken doğumun işareti olabilir. Kasılmalarınızı saymalısınız ve 1 saat içerisinde 4’ün üzerinde kasılma olması durumunda doktora başvurmalısınız.

Bu yazı 293 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun