Gebeliğin 33. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin otuz üçüncü haftası itibariyle bebeğiniz boyutu ortalama bir ananas büyüklüğünde olacaktır. Bebeğiniz hızlı bir şekilde kilo alırken boyu da uzamaya devam etmektedir. Sağlık hocası olarak sizlere bu haftada bebeğinizde ve sizde görülen değişimler hakkında bilgi vereceğiz.

Hamileliğin 33. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 33. haftası itibariyle bebeğinizin boyu ortalama 43 cm, kilosu ise 1 kilo 800 gram civarında olacaktır. Bebeğinizin sahip olduğu bu boyutlar ile rahminizde bulunan amniyotik sıvısı azami seviyelere kadar ulaşmaktadır. Bebeğinizin bağışıklık sistemi de gelişmeye devam ettiği bu süreçte antikorlar sizden bebeğinize geçecektir. Bu antikorlar bebeğinize doğduktan sonra yardımcı olacaktır. Çünkü onu mikroplardan koruyacaktır.

Bebeğinizin bu hafta kafatası kemikleri henüz kaynaşmamıştır. Bu durum hareket etmesine olanak sağlarken doğum kanalından geçmesini de kolaylaştıracaktır. Bu haftada bebeğinizin hareketlerini saymalısınız. Doktorunuz size bu konuda bilgi verecektir.

Hamileliğin 33. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Hamileliğin 33. haftasında anne adayları 12 kilo almış olacaktır. Birçok anne adayı sonlara yaklaştığı için kendisini bırakmaktadır. Fakat siz böyle yapmayın. Bu evrede beslenmenize ve hareketlerinize dikkat etmeniz çok önemlidir. Hamile kadınların 4’te 3’ünde bu haftalarda uykusuzluk görülmektedir. Uykusuzluğun sebepleri hormonlarınız, genişleyen ve değişim gösteren vücudunuz, doğum ile ilgili olan kaygılarınız olabilir. Aynı zamanda hamileliğin bu haftaları içerisinde bileklerde acı, el ve ayak parmaklarında şişmeler ve uyuşukluk görülebilir. Vücudunuzdaki diğer birçok organ gibi artık bilekleriniz de su toplamış olabilir. Eğer doktorunuz erken doğum riski konusunda uyarmadıysa bu hafta içerisinde cinsel ilişkiye girmenizde sorun olmayacaktır.

Bu yazı 343 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun