Gebeliğin 34. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin otuz dördüncü haftası itibariyle artık karnınız çok fazla büyüme gösterdiği için aşağı doğru baktığınız zaman ayaklarınız görüş alanınızda olmayacaktır. Bebeğinizin büyüklüğü ise bu hafta itibariyle bir kavun büyüklüğüne gelmiştir.

Hamileliğin 34. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Gebeliğin 34. haftası sırasında bebeğiniz ortalama 46 cm boyunda ve 2150 gram ağırlığında olacaktır. Bebeğinizin bu dönemde cildi daha önceden hiç olmadığı kadar yumuşak konumdadır. Bebeğinizin akciğerleriyle merkezi sinir sistemi tam olarak oluşmuş durumda sayılır. Eğer erken doğum yapmanızdan şüphe ediliyorsa sizlere 34 ile 37’nci haftalar arasında doğan çocuklarda bir sağlık problemi görülmediğini söyleyebiliriz. Bu haftalar içerisinde doğan bebekler sadece doğduktan sonra bir süre boyunca yeni doğan ünitesinde kalmaktadır. Fakat büyük bir ihtimalle çok önemli bir sorun olmayacaktır.

Hamileliğin 34. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Hamileliğin 34. haftasında anne adayları eğer tek bir bebeğe hamileyse ve normal bir kilo ile hamile kaldıysa ortalama 11 – 12 kilo almış olacaktır. Bazı kadınların bu kilonun altında veya üstünde de kilo aldığı görülebilmektedir. İkiz bebeğe hamile olan kadınların bu sürede biraz daha fazla kilo alması beklenir. Hamilelikte salgılanan hormonlardan dolayı bu haftalarda görüş eksikliği, gözlerde kuruluk, hipermetrop veya miyop gibi şikayetleriniz olabilir. Hamileliğin ilk haftalarında hissetmiş olduğunu yorgunluğu bu hafta itibariyle tekrar hissetmeye başlayabilirsiniz. Anne adayları uzun süre boyunca oturduktan veya yattıktan sonra ani kalkışlar yapmamalıdır. Bu durum ani baş dönmeleri oluşmasına sebep olabilmektedir.

Hamilelik sürecinde kaşıntı oluşması gibi bir sorun da meydana gelebilir. Bunun sebebi kaşıntılı ürtikeryal papüller denilen zararsız fakat rahatsız edici olan bir rahatsızlıktır.

Bu yazı 378 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun