Gebeliğin 35. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin otuz beşinci haftası itibariyle artık bebeğinizin beyin gelişimi tamamlanmak üzeredir. Sağlık hocası olarak sizlere bu noktada hem bebeğinizde hem de sizde görülen değişimler hakkında bilgi vereceğiz.

Hamileliğin 35. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Gebeliğin 35. haftası itibariyle bebeğinizin özellikle boyu hızlı bir şekilde uzama göstermektedir. Bebeğiniz kilo almaya devam edecektir. Fakat boyunun uzunluğu doğuma kadar herhangi bir değişim göstermeyecektir. Bebeğinizin boyu artık 46 cm’nin üzerine çıkmıştır ve ağırlığı ise 2.300 gram şeklindedir. Bebeğiniz büyüdüğü için içinizde hareket edecek alan kalmamıştır. Rahminiz bebeğinize dar gelmeye başladığı için çok fazla hareket edemiyor. Fakat tekmelerini atmaya devam edebiliyor. Bebeğinizin karaciğerleri bazı atık besinleri işlerken böbrekler ise gelişimini tamamlamış durumdadır. Bebeğinizin temel organlarının gelişimi tamamlanmıştır. Fakat önümüzdeki haftalarda bebeğiniz biraz daha kilo alacaktır. Bebeğinizin kafatası bu süreçte hala yumuşakken gelişmesine bütün hızıyla devam etmektedir.

Hamileliğin 35. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Hamileliğin 35. haftası itibariyle artık bebeğinizin baş çevresi genişledi ve idrar kesenizde hissettiğiniz baskılar artış göstermiştir. Bu yüzden bebeğiniz güldüğü veya hapşırdığı zaman kendinizi acil tuvalete gidecekmiş gibi hissedebilirsiniz. Sık idrara çıkıyor olsanız bile bol miktarda su tüketmeye özen göstermelisiniz.

Bu haftadan sonra doktorunuz sizi düzenli olarak her hafta görmek isteyecektir. Hatta şimdiden 37’nci haftaya gelene adar Streptococci ve grup B için vajinal ve rektal kontrol yapacaktır. Bu bakteri her ne kadar yetişkinlerde zararsız olsa da doğum sırasında bebeğinize bulaşabilir. Hamile kadınların %10 ile %30’u arasında bu bakteri görülebilmektedir. Fakat birçok kişi bunu fark etmiyor.

Bu yazı 330 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun