Gebeliğin 36. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin otuz altıncı haftası içerisinde artık bebeğinizin kilo 2 kilonun üzerine çıkmıştır. Bu yüzden birçok anne adayı bu dönemde uyuma sırasında güçlük çekmektedir. Sağlık hocası olarak sizlere bu noktada detaylı bilgi vereceğiz.

Hamileliğin 36. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 36. Haftasında genellikle anne adaylarında bel ve sırt ağrıları çok fazla görülmektedir. Bebeğiniz rahatça doğmasını sağlayacak yumuşak kıkırdak ve kemikleriyle beraber yaklaşık olarak 2 kilo 700 gram kadardır. Boyu ise ortalama 47 cm’dir. Bebeğiniz her gün ortalama 28 gram almaya devam ediyor. Dolaşım ve kas sistemleri da dahil olmak üzere bütün sistemleri doğacağı gün için hazır konumdadır.

Bu hafta içerisinde bebeğinizin cildini koruyan verniks tabakası ve vücudunu kaplayan tüyler dökülmeye başlıyor. Bu haftanın sonu itibariyle bebeğiniz prematüre olmaktan da çıkıyor. 37 ile 42’nci haftalarda genellikle bebekler normal gelişimlerini tamamlamış durumdadır. 42’nci haftanın üzerindeki doğumlar ise geç doğum olarak geçer.

Hamileliğin 36. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Hamileliğin 36. haftasında annede görülen değişimler arasında yürüyüş değişmesinin yer aldığını görebilirsiniz. Hamilelikte salgılanan hormonlarınız bağ dokularının yumuşamasına ve gevşemesine sebep olacağı için hamile yürüyüşüne geçmiş durumdasınız. Fakat bağ dokularında yaşanan zorlamalar pelvis ve bel ağrılarına sebep olabilmektedir. Bunu önlemek için gün içerisinde eğilip katlığınız sırada daha dikkatli hareket etmeniz gerekir. Buna ek olarak ağrılardan kurtulmak için hamile yogası veya hafif egzersizler yapabilirsiniz. Hamile masajı da bu dönemde etkili olacaktır.

Bu yazı 293 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun