Gebeliğin 37. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin otuz yedinci haftası itibariyle artık bebeğinizin gelişimi için son detaylar tamamlanmak üzeredir. Anne adayları genellikle bu süreç içerisinde doğum için sabırsızlanmaya başlar.

Hamileliğin 37. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 37. Haftası artık bizlere beklenen doğum tarihinin yaklaştığını göstermektedir. Bu evrede bebeğinizde kilo almaya hızlı bir şekilde devam ediyor. Bebeğinizin kilosu bu evrede ortalama 2 kilo 900 gram olacaktır. Bebeğinizin boyu ise ortalama 48 cm civarındadır. Bebeğinizin yeri artık ona çok dar geldiği için eskisi gibi hareket edemiyor. Fakat önceden alıştığınız minik tekmeler hala devam ediyor. Bebeğiniz ciğerlerini ilk nefesine hazırlayabilmek için amniyotik sıvısını ufak ufak ciğerlerine doğru çekip bırakıyor. Aynı zamanda ilk sütünü de emebilmek için anne karnında parmağını emerek alıştırmalar yapıyor. Bebeğinizin akciğerleri bu hafta içerisinde dünyaya uyum sağlayacak gelişmeyi tamamlamıştır.

Hamileliğin 37. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Hamileliğin 37. haftasında annede görülen değişimler anne adaylarını doğuma hazırlamaktadır. Doktorunuz bu haftaki kontrolünde rahim ağzınızda bir açılma olup olmadığına, bebeğin pelvis ile olan konumuna bakacaktır. Anne adaylarında bu hafta itibariyle kasılmalar daha fazla olacaktır. Aynı zamanda sizi rahatsız edecek derecede uzun sürebilmektedir. Ek olarak artış gösteren bir vajinal akıntı fark etme ihtimaliniz de vardır. Eğer sümüksü ve kırmızı bir akıntı geliyorsa bu size doğumun ilk işaretini göstermektedir.

Bu hafta ve sonraki haftalarda geceleri uyumanız çok zor olacaktır. Eğer uykuya dalma noktasına geldiyseniz uyuyabildiğiniz kadar uyumalısınız. Bu günlerin son sessiz dönemleriniz olacağını söyleyebiliriz. Bebeğinizin hareketlerini detaylı bir şekilde takip edin ve bir azalma hissederseniz bu durumu doktorunuza bildirin.

Bu yazı 284 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun