Gebeliğin 38. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin otuz sekizinci haftası itibariyle bebeğinizin doğmak için neredeyse hazır olduğunu söyleyebiliriz. Artık dış dünyada yaşayabilmesi için ihtiyacı olan gelişimi tamamladı.

Hamileliğin 38. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Bu süreç içerisinde bebeğiniz çok iyi bir gelişme gösterdi. Boyu ortalama 49 cm iken kilosu 3 kg’ı bulmuştur. Verniks’in korunması, cilt dökülmesi ve tüy gibi gelişimlerinin neredeyse hepsi tamamlanmış durumdadır. Bebeğinizin bu hafta yaşayacağı gelişimler ufak gelişimlerdir. Fakat çok önemli olduklarını söyleyebiliriz. Bebeğiniz kilo almaya devam ederken sinir ve beyin sistemindeki son detaylarda yapılandırılıyor. Bebeğinizin bütün organları dış dünyaya uyum sağlayabileceği düzeyde gelişim göstermiştir. Bu yüzden bu hafta içerisinde yaşayacağınız bir doğumda çocuğunuz gayet sağlıklı olacaktır.

Hamileliğin 38. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Hamileliğin 38. haftasında annede görülen değişimler incelendiği zaman anne adaylarının 11 ile 13 kg arasında kilo aldığı görülmektedir. Bazı kadınların bu oranına üzerinde kilo aldığını da görebilirsiniz. Eğer hala 11 kg almadıysanız ve ortalama bir kilonuz varsa, bebeğiniz doğana kadar biraz daha kilo almayı deneyebilirsiniz.

Bebeğiniz rahim dışında bir yaşama hazırlanmaktadır. Bu evrede vücudunuzda üzerine düşen görevi tam olarak yerine getirmeye çalışıyor. Bunlardan birisi de; memelerinizde süt oluşumunu sağlamaktır. İlk aşma kolostrum üretimiyle başlamaktadır. Bu sarımsı ince sıvı göğüs sütünün oluşmasının öncüsü konumundadır. Kolostrum yeni doğan bebeği en iyi şekilde besleyebilmek için antikorlar ile doludur. İçerisinde az miktarda şeker ve yağ yer alırken bol miktarda protein bulunmaktadır.

Bu yazı 306 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun