Gebeliğin 39. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin otuz dokuzuncu haftası itibariyle bebeğinizin beyin gelişimi bütün hızıyla devam etmektedir. Bu hafta itibariyle her an doğumun başlama işaretlerini hissedebilirsiniz.

Hamileliğin 39. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 39. haftasında bebeğiniz dünyaya gelmek için sabırsızlanıyor olacaktır. Bebeğinizin vücudunda yer alan yağ katmanı her geçen gün artış gösteriyor. Bu şekilde doğduktan sonra vücut ısısını kontrol edebilme imkanı bulunacak. Sona yaklaştığınız bu günlerde bebeğinizin boyu ortalama 48 – 53 cm arası kilosu ise 3 – 3 buçuk kilo arasında olacaktır. Bebeğinizin ölçüleri artık çok fazla değişmeyecektir. Fakat beyninin şaşırtıcı bir gelişimi olduğunu görebilirsiniz. Bebeğinizin beyninin gelişmesi önümüzdeki üç yıl boyunca devam edecektir. Bebeğinizin bu zamana kadar pembe olan cildi artık beyazlamaya başladı bile. Bebeğinizin derisinin altında yer alan yeni deri katmanları da gelişmeye devam ediyor.

Hamileliğin 40. Haftasında Annede görülen Değişimler

Anne adayları için artık hamileliğin sonları anneliğin ise başları başlamak üzeredir. Bu evrede dalgınlığınız ve duygusallığınız çok üst seviyede olabilir. Hamile kaldığınız zaman eğer ortalama bir kilodaysanız bu haftaya gelene kadar ortalama 11 ile 15 kilo arasında almış olmanız gerekir. Yaklaşmakta olan doğumunuz için vücudunuz sizlere bazı sinyaller verecektir. Bunları takip etmeniz gerekir. Doktorunuzun bu hafta rahminizde açılma olup olmadığına da bakabilir. Zamanın geçmesini beklediğiniz bu süreç içerisinde bebeğinizin bütün hareketlerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Doğumun başladığı güne kadar bebeğiniz aktif olmaya devam edecektir. Bebeğinizin hareketlerinde bir yavaşlama hissediyorsanız bu bir problemin olduğuna işaret eder.

Bu yazı 369 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun