Gebeliğin 4. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin 4. haftasıyla beraber artık erken hamilelik belirtilerini yaşamaya başlayacaksınız. Bu süreçte idrar veya kan testi yaptırdığınız zaman gebeliğinizi net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Yalnız bebeğinizin bir hücre yığını olarak rahminize yerleştiğini söyleyebiliriz. Gelişimi ise bütün hızıyla devam ediyor.  Sağlık hocası olarak sizlere bu süreçte bebeğinizin gelişimi hakkında bilgi vereceğiz.

Hamileliğin 4. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 4. haftası itibariyle bebeğinizin gelişimi her geçen saat daha fazla ilerlemektedir. Bebeğinizin boyu ortalama olarak 1 mm civarında olacaktır. Bu da bir haşhaş tohumu boyutunda olduğunu gösterir. Bebeğiniz 8 haftalık olana kadar tıpta embriyo denilecektir. Bu evrede sadece bebeğinizin kafasını ve kalbini oluşturacak yapılar gelişmektedir. Bebeğinizin iç organları ise hamileliğinizin 10’ncu haftasından itibaren gelişmeye başlar. Embriyoyu meydana getiriş olan hücreler ek olarak hamileliğinizin sonuna kadar bebeğinizin beslenmesini sağlayacak olan plesantanın da gelişmesini desteklemektedir.

Plesanta hala ultrason ile yapılacak lan muayenede net olarak gözükmeyecektir. Bu kesenin içinde yolk kesesi olarak adlandırılan küçük bir halka oluşmuştur. Bu halkanın içerisinde yer alan sıvı sayesinde embriyonuzun ihtiyaç duyduğu bütün besinler taşınır.

Hamileliğin 4. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Hamileliğin dördüncü haftası itibariyle artık kalbiniz eskisine nazaran daha hızlı bir şekilde atmaya başlayacaktır. Kan hacminiz bu fazladan atışlara tam olarak yetişemediği için kendinizi yorgun hissetmeniz çok normaldir. Hamilelik hormonlarının yükselmeye başlaması ve kan hacminin artmasıyla göğüslerinize daha fazla kan ulaşacaktır. Bu hafta içerisinde hormonlarınıza bağlı olarak kendinizi halsiz ve yorgun hissedebileceğiniz gibi mide bulantılarınız da başlayacaktır. Sık sık dinlenmeli ve beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz. Duygu durumlarınızda da ani değişimler yaşanabilir. Bu evrede size iyi gelecek sevdiğiniz şeyleri yapmaya özen göstermelisiniz.

Bu yazı 324 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun