Gebeliğin 40. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin kırkıncı haftası birçok anne adayı için artık hamileliğin son haftasıdır. Bebeğinize kavuşmanız çok az kaldığını söyleyebiliriz. Sağlık hocası olarak sizlere bu hafta yapmanız gerekenler hakkında bilgi vereceğiz.

Hamileliğin 40. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 40. haftası itibariyle artık bebeğiniz 2.70 ile 4 kg arasında olacaktır. Uzunluğu ise 48 ile 55 cm arasındadır. Bebeğinizin kafatasında yer alan kemikler henüz tam olarak kaynamamıştır. Bu yüzden doğum esnasında bebeğiniz doğum kanalından rahatlıkla çıkabilecek. Bebeğinizin cildinin altında bebeğiniz dünyaya geldiği zaman onun vücut ısısını ayarlayacak seviyede yağ bulunmaktadır. Plasentanız ise bebeğinizin ilk altı ayında enfeksiyonlara karşı dirençli olabilmesi için hala antikor üretmeye devam ediyor. Eğer bebeğinizi emzirmeyi planlıyorsanız sütünüz bebeğinizin savunma sistemini geliştirme adına daha fazla antikor verecektir.

Hamileliğin 40. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Hamileliğin 40. Haftasında anne adaylarının vücudu artık doğum için hazır durumdadır. Bebeğiniz hamileliğinizin 38 ile 42’nci haftalarından birisinde doğabilir. Burada sadece tek bir olayın garanti edilemediğini söyleyebiliriz. O da suyunuzun doğumdan önce gelmesidir. Kadınların büyük bir bölümü suyunun geldiğini görememektedir. Kadınların büyük bir bölümü doğumhaneye gittiğinde henüz suyu gelmemiştir. Hamile kaldığınız zaman eğer ortalama bir kiloya sahipseniz sağlıklı olan bu süreç içerisinde 11 ile 15 kg alınmasıdır. Eğer normale göre çok zayıfsanız hamilelik süreci içerisinde 18 ile 20 kg arasında almanız gerekecektir.

Bu yazı 385 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun