Gebeliğin 5. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin 5. haftası itibariyle artık erken hamilelik belirtilerini görmeye devam edersiniz. Bebeğiniz bu evrede çok hızlı bir şekilde gelişmeye devam edecektir. Günler geçtikçe hamile olduğunuza dair daha fazla belirti görebilirsiniz. Bebeğinizin boyutu ise henüz bir susam tanesi kadardır. Fakat vücudunda çok ciddi değişimlerin olduğunu söyleyebiliriz.

Hamileliğin 5. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin beşinci haftasında bebeğinizin boyu 2 mm civarında olacaktır. Fakat bebeğiniz henüz ufak bir hücre yığını olmasına rağmen çok büyük değişimler de görülmektedir. Bir embriyo olan bebeğinizi meydana getiren üç tane katman bulunmaktadır. Bu katmanların hepsinde bebeğinizin yaşamsal faaliyetlerini oluşturan yapılar da şekillenme başlar.

Ektoderm olarak tanımlanan en dış tabakada bebeğinizin ağzı, burnu, cildi, kulakları ve vücut tüyleri meydana gelir. Mezoderm olarak tanımlanan orta tabakada ise kalp ve damar sistemi oluşmaya başlayacaktır. Endoderm olarak adlandırılmış olan iç tabakada ise mesane, iç salgı bezleri ve sindirim sistemi oluşur. Bu hafta içerisinde bebeğinizin dolaşım sistemi oluşmaya başlar. Kalbi ise çok küçük olmasına rağmen atmaya başlayacaktır. Yalnız bebeğinizin kalp atışlarını 10 ile 12’nci haftalarda yapılan muayenelerde duyabilirsiniz.

Hamileliğin 5. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Yaptığınız gebelik testinden pozitif sonucunu aldıysanız ve hala doktora görünmediyseniz artık jinekologdan ilk randevunuzu almanın zamanı geldi demektir. Bu evrede son adet tarihinizin ilk gününü not etmeli ve aklınıza takılan bütün soruları sormalısınız.

Anne adaylarında bu hafta memede hassasiyet ve sabah bulantıları gibi erken hamilelik belirtileri görünecektir. Bunun dışında anormal sayılabilecek bir duygusal veya fiziksel değişim yaşamayacaksınız. Eğer bu tarz bir değişim yaşarsanız doktorunuza danışmalısınız. Vücudunuzda HCG hormonu salgılanacağı için kendinizi duygusal olarak biraz hassas hissedebilirsiniz.

Bu yazı 374 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun