Gebeliğin 6. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin 6. haftası itibariyle artık bebeğiniz bir mercimek tanesi boyutuna ulaşmıştır. Anne adayı olarak siz de erken hamilelik belirtilerini yaşamaya devam ediyor olacaksınız. Bu zamana kadar eğer beslenme ve egzersiz programı oluşturmadıysanız kendinize bir rutin oluşturmaya başlayabilirsiniz. Fazla kilolarınız veya bu noktada özel bir sağlık sorununuz varsa bir beslenme uzmanına başvurabilirsiniz.

Hamileliğin 6. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 6. haftasında bebeğin gelişimi bütün hızıyla devam etmektedir. Hala embriyo durumunda olan bebeğinizin boyutu 3 ile 5 mm arasında olacaktır. Bu zamana kadar temel olarak oluşan dolaşım sistemi bebeğinizin küçük kalbine kan pompalamaya başladı. Kalbin boyutu yaklaşık olarak 2 mm civarındadır. Yani embriyonun vücudunun büyük bir bölümünü kalbi kalplar. Bebeğinizin kalbi sizin kalbinizin iki katı hızla atmaktadır. Hamileliğinizin ilerleyen haftalarında da kalp hızlı bir şekilde gelişmeye devam eder. Bu hafta içerisinde aynı zamanda bebeğinizin ellerini, kollarını ve bacaklarını oluşturan yapılar iki taraftan tomurcuk şeklinde oluşmaya başlamıştır. Bebeğinizin sinir ve beyin sistemiyle beraber omurgası da şekillenmeye başlar.

Hamileliğin 6. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Anne adaylarında hamilelik hormonlarının artış göstermesinden dolayı birçok fiziksel değişim meydana gelmeye başlar. Sık bir şekilde idrara çıkma, memelerde hassasiyet, kokulara karşı hassasiyet, mide bulantıları gibi durumlar hamileliğin 6. Haftasında annede görülen değişimler arasında yer almaktadır. Fakat bu süreç içerisinde sıklıkla kusma ve kanama gibi durumlarla karşılaştıysanız doktorunuza danışmanız gerekecektir. Bu süreçte yaşanan bulantılardan dolayı kilo kaybı yaşayabilirsiniz. Fakat kilo kaybınız 1 – 2 kilodan fazla oluyorsa mutlaka doktorunuza görünmeniz gerekecektir. Bu süreçte duygusal olarak birçok iniş ve çıkışta yaşayabilirsiniz. Kendinizi bir gün çok enerjik ve mutlu hissederken diğer gün endişeli hissedebilirsiniz.

Bu yazı 345 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun