Gebeliğin 7. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin 7. haftası ile beraber artık bebeğinizin yüzü yavaş yavaş şekillenmeye başlayacaktır. Bu süreçte siz de erken hamilelik belirtilerini yaşamaya devam ediyorsunuz. Bu hafta içerisinde yaptıracağınız bir ultrason muayenesinde bebeğinizin başı ile kalçası arasında bulunan mesafeyi gösteren CRL ölçümü yapılabilir. Tam olarak kaç haftalık hamile olduğunuzu bilmiyorsanız bu şekilde tahmin edilebilir.

Hamileliğin 7. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin yedinci haftası ile beraber bebeğinizin boyu 9 ile 11 mm arasında olacaktır. Bu evrede boyunun bir fasulye tanesi kadar olduğunu söyleyebiliriz. Yedinci haftaya girilmesiyle beraber ise artık bebeğinizin yüzünde kulak, göz ve burun çukurları oluşmaya başlayacaktır. Beyin ve sinir sisteminin gelişmesi daha hızlı olduğu için şuan başı vücuduna göre daha büyük görünür. Bu görünüm birkaç hafta daha bu şekilde devam edecek.

Bebeğinizin kolları şuan palet şeklinde büyümeye başladı. Fakat bacaklarının henüz bir tomurcuk şeklinde olduğunu söyleyebiliriz. Bebeğinizin soluk ve yemek borusu da bu hafta içerisinde oluşacaktır. Bebeğinizin derisi henüz çok ince olduğu için derinin altından şekillenmeye başlayan kılcal damarlar derinin üzerinden görülebilir seviyededir.

Hamileliğin 7. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Anne adayları bu hafta itibariyle daha fazla değişiklik hissedecektir. Artık rahminizin önceki halinin neredeyse iki katı boyutunda olduğunu söyleyebiliriz. Bu evrede rahminiz idrar kesenize baskı yaptığı için ve kan basıncınızda artış görüldüğünden dolayı daha sıklıkla idrara çıkma ihtiyacı duyabilirsiniz. Bazı anne adayları sık idrara çıkmamak için su tüketimini kısıyor. Böyle bir şey yapmamalı ve mutlaka günde minimum 2.5 litre su içmelisiniz. Erken hamilelik belirtileri hala devam ettiği için mide bulantılarınız olacaktır. Bu evrede mide bulantılarından dolayı kilo kaybı yaşayabilirsiniz. Artan kan basıncıyla beraber göğüslerinizde yaşadığınız hassasiyette devam edecektir.

Bu yazı 307 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun