Gebeliğin 8. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin 8. haftası itibariyle artık hamileliğinizin ikinci ayını tamamlamış bulunuyorsunuz. Erken hamilelik belirtileri artık gün geçtikçe azalacaktır. Bebeğiniz ise bu süreç içerisinde bütün hızıyla gelişmeye devam ediyor. Bu haftalar içerisinde bebeğinizde en fazla beyin gelişiminde ilerleme görülecektir. Hatta bir süre sonra bebeğinizin uzuvlarını hareket ettirdiğini dahi hissedebileceksiniz.

Hamileliğin 8. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin sekizinci haftası itibariyle artık bebeğiniz 10 ile 13 mm arasında bir boya sahiptir. Ortalama ağırlığı ise 1 gramdır. Geçtiğimiz haftalarda vücudunun yan taraflarında tomurcuk halini almış olan el ve ayakları bu haftalarda perdeli bir yapıya sahip olacaktır. Beyin gelişimi de hızlı bir şekilde devam ederken vücudunun en büyük yerinin hala kafası olduğunu söyleyebiliriz. Bebeğinizin iç organları da bu süreç içerisinde düzenli bir şekilde gelişmektedir. İlk olarak karaciğer ve dalağın vücudundaki yerini aldığını söyleyebiliriz. Bütün vücutta olduğu gibi yüzdeki kıkırdak ve kemiklerde yavaş yavaş oluşuyor.

Hamileliğin 8. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Bu hafta itibariyle artık göğüsleriniz önceden kullandığınız sütyenlere sığmıyorsa şaşırmayın. Bu süreç içerisinde hormon seviyenizde artış olduğu için göğüz büyüklüğünüzde bundan etkilenecektir. Aynı zamanda bedeniniz sizi süt vermeye de hazır bir hale getirmeye çalıştığı için laktasyondan sorumlu olan hormonlar göğüslerinizin daha fazla büyümesine sebep olacaktır. Meme ucunda yer alan kahverengi alan yani areola da normale göre daha koyu gözükmeye başlar. Bu koyulukların ve vücudunuzda farklı yerlerde görülen koyulukların artmasının ana sebebi ise; melanin hormonudur.

Rahminiz şuan hamile kalmadan önceki halinden iki kat daha büyüktür. Fakat karnınız henüz tam olarak belirginleşmemiştir. Eğer karnınızın büyüdüğünü hissediyorsanız bu bağırsaklarınızda oluşan gerginlikten kaynaklanabilir. Gaz, şişkinlik ve kabızlık gibi şikayetleri önlemek istiyorsanız beslenme listenize lifli gıdalar ekleyerek bol miktarda su içmelisiniz.

Bu yazı 369 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun