Gebeliğin 9. Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin 9. haftası itibariyle bebeğiniz bir embriyo olarak gelişimine bütün hızıyla devam etmektedir. Bu süreç içerisinde hamilelik hormonlarınızda ve kan basıncınızda artış olduğu için bazı belirtiler yaşamaya başlayabilirsiniz. Sağlık hocası olarak bu süreç içerisinde sizlere hem kendi durumunuz hem de bebeğinizin durumu hakkında bilgi vereceğiz.

Hamileliğin 9. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin dokuzuncu haftası itibariyle bebeğinizin gözleri tam olarak oluşmaya başlamıştır. Fakat bebeğinizin göz kapakları 27. haftaya gelene kadar açılmayacaktır. Bu süreç içerisinde boyu 16 ile 26 mm arasındayken ağırlığı 1 ile 1.5 gram arasındadır. Bebeğinizin yüzünde göz çukurları ile kulak kepçeleri yavaş yavaş şekillenmeye başlamıştır.

Bebeğinizin beyni bu süreç içerisinde hızlı bir şekilde geliştiği için kaslarınızı idare edecek bağlantılar kurulmaya başlayacaktır. Bu yüzden fetüsün gerçekleştirdiği el ve kol hareketlerinde artışlar görülüyor. Fakat bebeğinizin elleri ve kolları henüz çok küçük olduğu için sizin bu hareketli hissetme ihtimaliniz yok. Bebeğiniz bu hafta minik bir virgül şeklindeyken bacakları ve kalçaları da şekil almaya başlar.

Hamileliğin 9. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Hamileliğin dokuzuncu haftasında annede görülen değişimler diğer haftalara göre biraz daha artış göstermiştir. Bu hafta içerisinde basur ve varis şikayetleri yaşayabilirsiniz. Bu değişimler kan dolaşımınızda meydana gelen değişimler yüzünden görülmektedir. Şikayetlerinizi olabildiğince minimum seviyeye indirebilmek için egzersiz yapmalı ve beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz. Her gün gerçekleştireceğiniz sadece 20 dakikalık yürüyüşler bile kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Bu hafta göğüslerinizde meydana gelen değişimleri de iyice hissedebilirsiniz. Hamilelik hormonlarınızın yükselmesiyle beraber göğsünüz süt üretimi için hazır hale gelmeye başlayacaktır. Henüz karnınız çok belirgin olmayacaktır. Fakat bel çevrenizde bir genişleme olduğunu hissedebilirsiniz.

Bu yazı 340 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun