Gebeliğin Altıncı Ayı

Paylaş
 

Sağlık haberleri araştırıldığı zaman özellikle hamilelik noktasında birçok gelişme olduğunu görebilirsiniz. Gebeliğin altıncı ayı itibariyle annede kilo alımı ortaya çıkmaktadır. Hamilelik sürecinde düzenli bir kilo artışı ayda 2 kilogram şeklinde olması gerekmektedir. Anne karnındaki bebekte de kilo artışının olduğunu görebilirsiniz. Bu aydan itibaren baba adayları annenin karnına dokunduğu zaman bebeğinin hareketlerini takip edebilirler.

Gebeliğin Altıncı Ayında Bebeğin Durumu

Hamileliğin altıncı ayı itibariyle bebeğinizin boyu 18 ile 21 cm arasında olup ağırlığı ise 400 ile 600 gram arasında olacaktır. Bebeğinizin bu süreç içerisinde beş duyusu da sürekli gelişme gösterecektir. Kolları ve bacakları düzenli olarak hareket halinde olur. Bebeğinizin pankreasında insülin salgılama işlemleri ise daha düzenli bir hale gelmiştir. Bebeğinizin dış dünyada vücut ısısını dengeleyebilmek için gerekli olan yağ depolama işlemleri de yerine getirilir. Bebeğiniz dışarıdaki sesleri algılayabildiği gibi aynı zamanda ışığı da algılamaktadır. Yalnız karanlık ile aydınlığı, gece ile gündüzü henüz ayırt edecek konuma gelemedi.

Gebeliğin Altıncı Ayında Annenin Durumu

Gebeliğin altıncı ayında anne adaylarında bacak krampları görülecektir. Bu krampların önüne geçilebilmesi için kalsiyum ve magnezyum alınması gerekmektedir. Kalsiyum ve magnezyum bacak kramplarının azalmasına yardımcı olur. Hamilelik sürecinde bu aylarda varislerde görülebilir. Fakat yapılan araştırmalarda varislerde kalıcı olanlara rastlanmamıştır. Sırt ağrılarınız da aynı şekilde devam edebilmektedir. Diş etlerinizde ise çekilmeler meydana gelecektir. Cildinizde sivilceler oluştuğunu veya mevcut sivilcelerinizin artış gösterdiğini de görebilirsiniz.

Bu ayda ses enerjisinden faydalanılarak renkli doppler yapılabilir. Bu uygulamada herhangi bir radyasyon bulunmadığı için gayet güvenilir olan bir uygulamadır. Renkli doppler sayesinde bebeğin kalbinde bir problem olup olmadığı görülebilmektedir.

Bu yazı 433 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun