Gebeliğin Beşinci Ayı

Paylaş
 

Gebeliğin beşinci ayı itibariyle hem annede hem de babada birçok değişim yaşanmaktadır. Sağlık sitesi olarak sizlere hamileliğin beşinci ayı itibariyle yaşayacağınız değişimler hakkında bilgi vereceğiz. Bu dönemde her ne kadar vücudunuz ağırlaşmış olsa da biraz daha rahatlayacağınız dönemler olacaktır. Bu ay içerisinde bebeğinizin cinsiyetini de öğreneceksiniz.

Hamileliğin Beşinci Ayında Annenin Durumu

Hamileliğin beşinci ayında annenin durumu incelendiğinde ağırlığın artacağı görülecektir. Bebeğiniz bu süreçte çok hızlı bir şekilde büyür ve iştahınızda da artış olur. Göğüslerinizde de değişimler olduğunu görebilirsiniz. Göğüsleriniz hassaslaşmaya başlar ve yumuşayacaktır. Rahminizde karnınızın içinde iyice büyüyecektir. Üst sınırı göbek deliğinize kadar ulaşmış durumdadır. Saçlarınız bu süreçte daha yağlı ve ince görünebilir. Hamilelik süreci içerisinde sıklıkla bacaklarınızda kan damarları görülecektir. Varis oluşumu ve yaygınlaşması görülebilir. Anne adayları bu süreçte genellikle sırt ağrıları yaşamaktan şikayet etmektedir. Aynı zamanda dişeti kanamaları da görülebilir. Ayaklarınızda, ayak bileklerinizde, elinizde ve yüzünüzde şişlikle görülebilmektedir.

Hamileliğin Beşinci Ayında Bebeğin Durumu

Gebeliğin beşinci ayında bebeğin durumu incelendiği zaman artık bebeğinizin daha aktif hale geldiğini hatta tekme atmaya başladığını da görebilirsiniz. Bu süreçler bebeğinizin duygusal gelişimi için çok büyük önem arz etmektedir. Bebeğinizin cinsiyeti belli olduğu için isterseniz öğrenme imkanına sahip olabilirsiniz. Bebeğinizin göz kapakları tamamen gelişmiş durumdadır. Fakat hala kapalıdır. Organları ise gelişmeye devam etmektedir. Bebeğinizin diş kökleri de gelişmeye başlamıştır. Bebeğinizin duyma fonksiyonları da gelişmiştir. Ona şarkı söyleyebilir, kitap okuyabilir veya müzik dinletebilirsiniz.

Bebeğinizin boyutu geçen aya göre 4 katına kadar çıkmıştır. Sağlıklı yaşam noktasında hem bebeğinizin hem de kendinizin sağlığı açısından bu evrede doktor kontrollerinizi aksatmamaya özen göstermeniz gerekir.

Bu yazı 270 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun