Gebeliğin Dokuzuncu Ayı

Paylaş
 

Gebeliğin dokuzuncu ayı itibariyle hem anne adaylarında hem de bebekte çeşitli değişimler görülmektedir. Anne adayları bu dönemde genellikle kendilerini doğuma hazırlama yoluna gitmektedir. Sağlık sitesi olarak sizlere hamileliğin dokuzuncu ayı itibariyle görülen değişimler hakkında bilgi vereceğiz.

Gebeliğin Dokuzuncu Ayında Annede Görülen Değişimler

Hamileliğin dokuzuncu ayında artık bebeğin başı pelvik bölgeye taşınmış durumdadır. Bu durum da mesanede baskı yaratacağı idrara sık bir şekilde çıkmaya sebep olur. İdrarınızı tutma noktasında bu dönemde çok fazla zorlanabilirsiniz. Rahim doğumun yaklaşmasıyla beraber diyafram ile mideye yapmış olduğu baskıyı azaltacaktır. Bu yüzden nefes darlığı ile mide ekşimesi problemleri azalma gösterir. Bazen doğum yaklaşmış gibi hissedeceğiniz yalancı kasılmaların sayısı çok fazla artacaktır. Vajinal akıntılar ise daha yoğun seviyeye çıkar. Annelerin rahat bir pozisyonda yatmaya çalışma isteği her geçen gün daha zor hale gelecektir. Göğüs ve yüzde kıllanma gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Gebeliğin Dokuzuncu Ayında Bebekte Görülen Değişimler

Sağlıklı yaşam için bebeğinizin ne durumda olduğunu da bilmeniz gerekir. Hamileliğin her ne kadar son ayında olsanız da bebeğin gelişimi ve kendini dış dünyaya hazırlaması tüm hızıyla devam edecektir. Bebeğin 36’ncı hafta itibariyle tekmelemelerinde daha fazla sıklık görülür. Bebeğinizin boyu bu ay itibariyle ortalama 50 cm ve kilosu da 2.5 kilo şeklinde olacaktır. Bebeğinizin kasları öncesine göre daha güçlü durumdadır. Bebeğinizin kasları bu günlerde geliştiğinden dolayı daha hızlı bir şekilde tekmeler. Bebeğinizin aynı zamanda derisi değişecek ve cildi parlak bir hale gelecektir. Bebeğinizin böbrekleri de idrar yapabilmek için hazır duruma gelmektedir. Bebeğinizin kemikleri hızla gelişmesine rağmen kafatası kemikleri daha esnek şekildedir.

Bu yazı 288 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun