Gebeliğin Dördüncü Ayı

Paylaş
 

Gebeliğin dördüncü ayı döneminde artık aynaya bakan anne adayları vücutlarında daha fazla değişiklikler görebilirsiniz. Bu yüzden aynada daha fazla vakit geçireceğiniz anlamına gelmektedir. Anne adaylarının vücudunda belli olan değişimler genellikle hamileliğin dördüncü ayı itibariyle başlangıç göstermektedir. Bu dönem içerisinde hem bebeğiniz hem de sizin için önemli gelişmeler yaşanacaktır.

Hamileliğin Dördüncü Ayında Anne ve Bebekte Görülen Değişimler

  • Anne adayları hamileliğin dördüncü ayında kendilerini kolay bir şekilde sinirlenirken görebilir. Aynı zamanda çok sık bir şekilde sinirlenirler. Bazı anne adaylarının uyluklarında ve varis damarlarında ince kırmızımsı çizgiler olduğunu görebilirsiniz. Buna benzer çizgiler göğüslerde de görülebilmektedir. Bu durumlar hamilelik sürecinde meydana gelen hormonal değişimlerden kaynaklanmaktadır. Doğum sonrasında ise bu çizgiler solarak tamamen kaybolur.
  • Genel halsizlik durumunda önceki aya nazaran daha az bir şekilde hissedilebilmektedir.
  • Anne adaylarında genellikle beyazımsı bir akıntı meydana gelebilmektedir.
  • Anne adayının göbeğinde doğumdan hemen sonra kaybolacak olan bikini çizgisi şeklinde kahverengi bir çizgi meydana gelebilmektedir.
  • Diş etlerinde kalınlaşma ve kanama gibi durumlar görülebilmektedir.
  • Hamilelerde burun kanaması sorunu ise genellikle gebeliğin dördüncü ayı itibariyle görünmektedir.
  • Hemoroit görülme ihtimali ise genellikle hamileliğin dördüncü ayından itibaren kan dolaşımında yer alan artış sebebiyle yükselebilmektedir.
  • Anne adaylarının burun kanalı bu süreçte şişmiş olur. Bu yüzden gebelik sürecinde horlama gibi bir durum görülebilmektedir.
  • Kan hacminde artış görüldüğünden dolayı kan damarlarında kırılma meydana gelebilmektedir. Bu yüzden kesikli burun kanamaları görülür.

Gebeliğin dördüncü ayında bebeğin gelişimi incelendiği zaman bebeğin boyunun ortalama olarak 8 – 9 cm olduğunu ve kilosunun da ortalama 25 gram civarında olduğunu görüyoruz. Bebeğinizin böbrekleri de çalışmaya başlar. Bu şekilde idrar oluşumu da başlayacaktır. Ses tellerinin de oluşmaya başladığını görebilirsiniz. Bebeğinizin yüzü ise yavaş yavaş normal şeklini almaya başlar. Bu durumu özellikle gözlerde görme imkanınız bulunmaktadır. İlk evrede gözler birbirinden son derece uzakken şimdi yakınlaşmaya başlar. 4’ncü ayın bitişinde ise bebeğinizin boyu 15 cm’ye kadar gelecektir.

Hamileliğin Dördüncü Ayında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anne adayları hamileliğin dördüncü ayında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olarak bu noktada detaylı bilgi almaya özen göstermelidir. Anne adaylarının dar kıyafetlerini dördüncü aydan itibaren artık dolaplarına kaldırması gerektiğini söyleyebiliriz. Kıyafet alışverişi yaptığınız sırada olabildiğince bol ve rahat kıyafetleri tercih etmeye dikkat etmelisiniz. Kanamalar gebeliğin dördüncü ayında nadiren olsa da görülebilmektedir. Ped kullanmanız da tavsiye edilenlerden birisidir.

Makyaj yapan anne adayları bunu olabildiğince azaltmaya dikkat etmesi gerekir. Bu süreçte hormonal hareketlerden dolayı cildiniz savunmasız bir hal almaya başlar. Gebelik öncesinde bulunmayan pigmentasyonların artış gösterdiğini görebilirsiniz. Ailesinde genetik olarak varikoz sorunu olan kişiler bu evrede doktorlarına danışması gerekir. Çünkü hamilelik sürecinde varikoz sorunu artış gösterebilmektedir. Yürüyüşe çıkmaya ara vermemeli ve bu ay içerisinde de yürüyüş yapmalısınız. Yatacağınız sırada ise bacak aranıza bir yastık koyarak sol tarafa doğru uzanarak yatabilirsiniz. Bu pozisyon sayesinde plasentaya daha fazla kan dolaşımı olacaktır. Böbreklerin de işlevi artar.

Bu yazı 336 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun