Gebeliğin İkinci Ayı

Paylaş
 

Anne adaylarının hamileliklerini net olarak tespit etmiş oldukları ay aslında gebeliğin ikinci ayıdır. Gebeliği ikinci ayı ile 41’nci haftasına kadar anne adaylarında ve bebekte birçok değişim görülür. Anne adaylarının bu süreç içerisinde mutlaka bir kadın doğum doktoruna muayene olması gerekmektedir.

Hamileliğin 2. ayında anne adaylarında afet belirtileri gibi durumların yaşandığı görülebilmektedir. Bu durum zaman içerisinde daha fazla yoğunlaşacaktır. Bunun aslında adet görmek olmadığını söyleyebiliriz. Anne adaylarının büyük bir bölümü bu sırada adet gördüğünü zannetmektedir.

Hamileliğin İkinci Ayında Annede Görülen Değişimler

Birçok anne adayı hamileliğin ikinci ayında herhangi bir değişim görmeden hayatlarına devam edebilmektedir. Anne adaylarının büyük bir bölümde meydana gelen değişimler ise şu şekildedir:

  • Göğüs ucunun renginde koyulaşma oluşması
  • Göğüslerde gerginlik ve hassasiyet görülmesi
  • İştahta değişiklik görülmesi ve aşerme
  • Sabahları normale göre daha yorgun olunması
  • Ağız tadında değişiklikler görülmesi
  • Sabahları bulantı oluşması ve kusma

Hamileliğin İkinci Ayında Bebekte Görülen Değişimler

Hamileliğin ikinci ayı itibariyle bebeğinizin boyu ortalama olarak 1 ile 1.5 cm arasındadır. Bebeğiniz hamileliğinizin ikinci ayında yapılacak olan ultrasongrafide görülebilmektedir. Bebeğinizin kalp atışları da bu ay itibariyle artık başlayacaktır. Bebeğinizin kalbinde 4 tane odacık oluşur. Kalbin odacıkları tam olarak oluştuğu için artık vücuda kan pompalanmaya da başlanır. Bebeğinizin her ne kadar kol ve bacakları bu ay itibariyle oluşmuş olsa da ayak ve el parmakları henüz oluşmadı. Fakat yumurtalar şeklinde çıkıntı yapmış durumdalar.

Bebeğinizin omurilik, beyin, sinir yolu, iş derisi gibi organları hamileliğin ikinci ayı itibariyle gelişme göstermeye başlar. Bunların yanı sıra saçları, tırnakları, derisi, diş minesi ve ter bezleri de gelişmektedir. Ek olarak kalp ve dolaşım sistemi de şekillenmeye başlayacaktır. Dış deride ise bebeğinizin bağırsak, akciğer ve tam olarak gelişme göstermemiş olan idrar sistemi, tiroit, karaciğer ve pankreas gibi organları şekillenecektir.

Hamileliğin İkinci Ayında Beslenme Nasıl Olmalı?

Anne adayları bu dönemde sık aralıklar ile küçük porsiyonlar şeklinde yemek yemesi gerekir. Mide bulantısı gibi şikayetlerinizi önlemek istiyorsanız ayran, içerisinde zencefil olan içecekler, beyaz leblebi, tuzlu kraker ve taze meyve yiyebilirisiniz. Kilo kaybı yaşadığınız zaman kuma ve mide bulantılarında da artış olacaktır.

Anne adayları bütün hamilelik süreci boyunca kalsiyum ihtiyaçlarını tam olarak karşılamalı ve gereli görüldüğü takdirde doktor kontrolüyle beraber kalsiyum takviyesi almalıdır. Anne adayları hamiellik süresi boyunca gerekli kalsiyumu almazlarsa anne adaylarında kalsiyum eksikliği meydana gelmesi söz konusu olabilir.

Anne adayları bu dönemde özellikle süt ve süt ürünleri kullanmaya özen göstermesi gerekmektedir. Sıcak çay ile kahve tüketimi ise minimum seviyeye kadar indirilmelidir. Sigara, alkol ve uyuşturucu gibi alışkanlıklarınız varsa bunları tamamen hayatınızdan çıkarmanız gerekir. Bu tarz maddeler bebeklerde gelişme geriliği, ani ölüm ve sakatlık gibi durumlar görülmesine sebep olabilmektedir.

Bu yazı 259 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun