Gebeliğin İkinci Haftası

Paylaş
 

Sağlık hocası olarak sizlere gebeliğin ikinci haftası boyunca anne adaylarında yaşanma ihtimali olan değişimler ve bebeğinizin son durumu hakkında bilgi vereceğiz.

Hamileliğin ikinci haftası anne adayları ve bebekler için oldukça kritik bir süreçtir. Bu süreç içerisinde anne adaylarının beslenme düzenine çok dikkat etmesi gerekir. Bebeğiniz her saat biraz daha gelişiyor olacaktır. Bu yüzden ikinci haftada mineral, vitamin ve folik asit takviyesi almaya özen göstermelisiniz. İki haftalık hamile olan anne adayları için beslenme çok büyük bir öneme sahiptir.

Şuan vücudunuz bir sonraki haftada salgılanacak olan gebelik hormonlarınızı üretme işlemine başladı. Aslında baktığımız zaman 1 aylık hamile sayıldığınızı söyleyebiliriz.

Gebeliğin İkinci Haftasında Yaşananlar

Gebeliğin ikinci haftasında olan kadınlar aslında kendilerini hamile gibi hissetmeyecektir. Fakat bu süreç içerisinde bebeğiniz çok hızlı bir şekilde gelişmeye başlar. Hatta bebeğinizin gelişimi saatlik bazda ilerleyecektir. Hamileliğin ikinci haftası bebeklerde en fazla gelişimin görüldüğü hafta olarak dikkat çekmektedir. Vücudunuz bu evrede ihtiyaç duyacağınız hormonları üretmeye başladı.

Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin ikinci haftasında aslında bebeğinizin cinsiyeti belli durumdadır. Fakat henüz ultrasonda görülecek kadar büyük bir gelişim kaydedilememiştir. Bu evrede organlar ise yavaş yavaş oluşmaya başlar. Bu süreç içerisinde beslenmenize dikkat ederek vitamin ve mineral kaynaklarını almaya özen göstermelisiniz.

Anne Adayında Yaşanan Değişimler

Gebeliğin ikinci haftasında annedeki değişimler çok fazla olmayacaktır. Fakat hislerinizde ufak değişimler olduğunu görebilirsiniz. Bu yüzden olabildiğince rahatlamanızı sağlayacak ve stres giderici aktivitelere katılmaya özen göstermelisiniz. Olabildiğince sizi mutlu eden şeyler yapmanız gerekir. Bebeğinizin ve kendinizin sağlığı açısından özellikle alkol ve sigara tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Bu yazı 354 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun