Gebeliğin İlk Haftası

Paylaş
 

Gebeliğin ilk haftası anne adayları için oldukça duygusal geçen bir süreçtir. Sağlık hocası olarak sizlere gebeliğinizin ilk haftalarında yaşayacaklarınıza dair detaylı bilgi vereceğiz. Her anne adayı hamile olduğunu hissettiği zaman veya öğrendiğinde çeşitli hayaller kurar ve hamilelik sürecine hazırlanmaya başlar.

Gebeliğin İlk Haftasında Yaşananlar

Kadın ve sağlık evresinde hamilelik süreci çok büyük önem arz eden bir süreçtir. Anne adayları bebekleri büyümeye başlamadan önce hazırlıklarını detaylı bir şekilde yapmaya başlar. Gebeliğin ilk haftasında yaşananlar ise sizlere hamile olduğunuza dair ilk belirtileri verecektir.

-Yumurtalıklarınızda folikul olarak adlandırılan sıvı dolu keselerin içerisinde yumurtalar olgunlaşmaya başlayacaktır.

-Yumurtlamanız bu haftanın başında genellikle 28 günlük döngünün 14’ncü günü civarında gerçekleşti. Yumurtalardan birisi folükülünden çıkarak yumurtalığınızdan ilerledi ve follop tüpüne ulaşımını tamamladı.

-Bu evrede gelişmekte olan bebeğiniz, bilimsel alanda blastosist olarak adlandırılan küçük bir hücre topundan ibarettir.

Bir Haftalık Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Anne adayları tıbbi bir test uygulamadığı sürece bir haftalık hamile olduğunu anlamayacaktır. Fakat gebeliğin ilk belirtilerine dikkat ettiğiniz takdirde hamile olduğunuzu anlayabilirsiniz. Bu hafta içerisinde akıntı, mide bulantısı, yorgunluk ve kasık ağrısı gibi belirtiler görüyorsanız ve adetiniz normale göre birkaç gün geciktiyse 1 haftalık hamile olma ihtimaliniz çok yüksektir. Bu evrede yapmanız gereken ise ilerleyen haftaları bekleyerek idrar testi yaptırmaktır. Beklemenizin sebebi ise; henüz vücudunuzda HCG hormonunun salgılanması gerçekleşmediği için sonuç alınamayacak olmasıdır.

Bazı doktorlar hamileliğin ilk haftasını gebelikten saymamaktadır ve hamileliğin aslında ikinci haftadan itibaren başladığını savunmaktadır. Çünkü döllenme tam olarak ikinci haftada gerçekleşir. Hamileliğin ise döllenmeden sonra başladığı düşünülür. Bu yüzden gebeliğin ilk haftasında siz her ne kadar belirtileri hissediyor olursanız olun hamile olup olmadığınız saptanamayacaktır.

Bu yazı 416 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun