Gebeliğin Sekizinci Ayı

Paylaş
 

Gebeliğin sekizinci ayı itibariyle artık anne adaylarının çok sık bir şekilde dinlenmeye ihtiyacı olabilir. Anne adaylarını bu süreç içerisinde bir tarafından doğum heyecanı saracak bir taraftan da bebeğin büyümesi artık hamileliği zorlaştıracaktır. Sağlık sitesi olarak sizlere hamileliğin sekizinci ayı sırasında olanlar hakkında detaylı bilgi sunacağız.

Gebeliğin Sekizinci Ayında Annenin Durumu

Anne adayları hamileliğin sekizinci ayı itibariyle baskıdan dolayı artık göğüslerinin altında ağrı hissetmeye başlayacaktır. Bebeğin hareketleri güçlü ve düzenli şekilde devam eder. Fakat rahmin içindeki alanda daralma olduğundan dolayı hareketler azalma gösterebilmektedir. Bu dönemde Braxton Hicks kasılmaları yaşayabilirsiniz. Bu yalancı doğum sancısı anlamına da gelebilmektedir. Mide ekşimeler, basur, hazımsızlık ve şişkinlik şikayetleri yaşayabilirsiniz. Bu dönemde anne adayları genellikle kendilerini hantal ve ağır hissetmektedir. Bu yüzden çabuk yorulmalar görülebilir. Sık dinlenmeniz sizin için çok önemlidir. Burun tıkanıklığı ve dişeti kanamaları gibi durumlarla da karşı karşıya kalınabilir.

Gebeliğin Sekizince Ayında Bebeğin Durumu

Sağlıklı yaşam için bebeğinizin sekizinci ayda nasıl olduğunu da bilmeniz gerekmektedir. Gebeliğin sekizinci ayında bebeğiniz büyür ve daha güçlü tekmeler atmaya başlar. Gözleri açılmıştır ve dışarıdan gelen sesleri duymaya başlar. Bebeğiniz karanlık ile aydınlığı da ayırt edebilecektir. Bebeğinizin kemikleri de sertleşmeye başlayacaktır. Bu dönemler amniyon sıvısının en fazla olduğu dönemlerdir. Bebeğinizin cilt rengi kırmızıdan pembeye doğru dönmeye başlayacaktır. Aynı zamanda derinin altında da yağ tabakası oluşur. Bebeğinizin bağışıklık sistemi gelişmeye başladığından dolayı antikorlarını da üretmeye başlar. Bebeğiniz bu dönem içerisinde doğarsa yeterince gelişmiş olduğu için hayatına devam edebilir. Bebeğinizin ağırlığı 2000 ile 2500 gram aralığında boyu ise 40 ile 45 cm arasında olacaktır.

Bu yazı 238 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun