Gebeliğin Üçüncü Ayı

Paylaş
 

Anne adayları hamilelik sürecinin ilk trimesterini bu ay itibariyle tamamlayacaklar. Gebeliğin üçüncü ayı gerek bebeğinizde gerekse kendinizde daha fazla değişimler hissettiğiniz aylardan birisidir. Anne karnında yer alan bebek henüz embriyonik dönemine devam ediyor. Bu yüzden dışarıdan bakıldığı sırada anne adayının hamile olduğu anlaşılmıyor.

Hamileliğin Üçüncü Ayında Anne Adaylarında Görülen Değişimler

Gebeliğin üçünde ayında anne adaylarında görülen değişimler incelendiği zaman midede ekşime, yanma hissi gibi sorunlar meydana geldiği görülebilmektedir. Özellikle bazı anne adayları bu süreç içerisinde gaz problemleri ve hazımsızlık gibi sorunlar da yaşayabilir. Göğüslerde hassasiyet, sinirli bir ruh hali, yorgunluk hissi, sabah bulantıları ve duygularda karmaşa olması üçüncü ay itibariyle artış gösteren durumlardan birisidir.

Anne adayları hamileliklerinin üçüncü ayında duygusal olarak en hassas olduğu dönemleri yaşıyor. Bu süreç içerisinde anne adaylarının diş etlerinde şişme gibi sorunlar yaşandığını da görebilirsiniz. Hem bebeğin hem de kendi diş sağlığınız için yeteri miktarda flor almaya dikkat etmeniz gerekiyor. Dişlerinizi fırçalayacağınız sırada özellikle flor içeren diş macunları kullanmaya dikkat etmelisiniz. Eğer dişinizde çürükler yer alıyorsa mutlaka tedavi ettirmelisiniz. Bacak ve ayaklarınıza kramp girdiğiniz ve sırtınız ile belinizde ağrılar oluştuğunu görebilirsiniz.

Bel ve sırt ağrılarınızı hafifletmek için oturduğunuz sırada mutlaka sırtınızı yumuşak bir yastıkla beraber desteklemeniz gerekir. Bacaklarınıza kramp girdiği zaman ise ayaklarınızı yukarıya doğru uzatarak parmaklarınızın uçlarını gergin tutmaya dikkat etmeniz gerekir. Kramplarınızı azaltmak istiyorsanız beslenme düzeninize potasyum bakımından zengin olan besinleri de eklemeniz gerekir. Hamile kadınların karnında meydana gelen koyu renkli çizgi yani Linea Nigra ise bu dönemde daha belirgin bir hal alır.

Hamileliğin Üçüncü Ayında Bebekte Görülen Değişimler

Hamileliğin üçün ayında bebek gelişmesine devam etmektedir. Bebeğinizin boyu bu ay itibariyle ortalama olarak 4 ile 7 cm arasında olur. Ağırlığı ise 10 ile 15 gram arasındadır. Bebeğinizin dış cinsel organları görülmeye başlar. Fakat cinsiyet ayrımı bu ay içerisinde tam olarak yapılamamaktadır. Bebeğinizin akciğerleri ise çok narin bir şekilde çalışmaya başlar. Ek olarak bebeğiniz anne karnında yer alan amiotik sıvıyı solumaya ve yutmaya başlar. Geneliğin 12’nci haftası itibariyle artık plesanta hormonu üretimi başlanır.

Anne karnında yer alan bebek artık fiziksel yapısıyla insan şeklini almaya başlar. Bağırsakları bu zamana kadar dışarıdaydı. Fakat artık hızlı bir şekilde içeriye doğru hareket etmeye başlar. Böbrekler ise artık idrar üretimine başlamış durumdadır. Bebeğinizin dil tomurcuğu belirginleştiği gibi göz kasları da oluşmaya başlar. Bebeğinizin 12’nci haftadan itibaren artık sinir hücreleri hızla çoğalır.

Hamileliğin Üçüncü Ayında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Anne adayları hamileliklerinin bu dönemlerinde özellikle omega 3 kaynaklarını tüketmeye dikkat etmesi gerekir. Bunun için balık tüketmeniz tavsiye ediliyor. Bebeğin beyin gelişiminin sorunsuz bir şekilde yerine getirilmesi için anne adaylarının haftada iki öğün şeklinde balık ve günde 2 tane olacak şekilde ceviz tüketmesi gerekir. Ek olarak ıspanak ve semiz otu da omega 3 açısından zengindir.

Anne adayları bu süreç içerisinde kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamak istedikleri takdirde ise beyaz peynir, süt, yoğurt gibi süt ürünlerini tüketebilirler. Aynı zamanda koyu yeşil renkli sebzeler de kalsiyum bakımından zengindir.

Bu yazı 292 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun