Gebelik Öncesi Kişiye Özel Genetik Tarama Testi

Paylaş
 

Gebelik bir kadın için oldukça önemli bir durumdur. Bir kadın için içerisinde bir canlı büyütmek ve onu doğurmak hayattaki en değerli şeylerden biri olarak kabul edilmektedir. Her kadın bebeğini sağlıklı ve doğru şekilde büyütmek ister. Bunun için ise gelişen tıptan faydalanmak gerekmektedir. Özellikle genetik durumlarından şüphe edenler veya kanıtlanmış genetik rahatsızlıkları bulunanlar gebelik öncesi kişiye özel genetik tarama testi yaptırmalıdır. Böylece hem anne babanın kafasında soru işareti kalmamış oluyor hem de olası bir rahatsızlıkta gebelik öncesi önlemler alınarak bebeğin hayatı kurtarılmış oluyor. Bu açıdan mutlaka yaptırılması tavsiye edilen bir testtir.

Gebelik Öncesi Kişiye Özel Genetik Testi Nedir ve Nasıl Yapılıyor?

Gebelik öncesi genetik testi oldukça önemli bir testtir. Genetik geçişli hastalıkların saptanmasını sağlamaktadır. Çocuk sahibi olmak isteyen partnerler farkında olmayarak taşıyıcı olabilirler. Ve bu taşıyıcılık çocuklarında hastalık sebebi olabilmektedir. Bu nedenle aslında her çift anne baba olmadan önce bu testi yaptırmalıdır. Zaten oldukça basit şekilde yapılan bir testtir. Anne baba adaylarından kan alınır. Bu kanlar üzerinde çalışma yaparak anne babanın genetik hastalık taşıyıp taşımadığı saptanır. Eğer ikisinde ya da ikisinden birinde bir hastalık geni bulunuyorsa ailenin tüp bebek ile anne baba olması sağlanır. Çünkü tüp bebek esnasında çeşitli yöntemlerle hastalık geni çocuktan alınır. Böylece daha sağlıklı bir çocuk dünyaya getirilmesi sağlanır.

Bu Test Kimlere Yapılır?

Genetik testi herkese tavsiye edilen özel bir testtir. Ancak mutlaka yaptırması gereken kişiler vardır. Ailesinde genetik hastalık olan ya da taşıyıcı bulunan çiftler, akraba evliliği yapmış olan çiftler, genetik hastalığı bulunan çocuğa sahip olup da bir daha anne baba olmak isteyen kişiler bu testleri yaptırmalıdır.

Bu yazı 220 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun