Gebelik Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Paylaş
 

Doğum meydana geldikten sonra lohusalık dönemi diye bilinen hassas bir döneme girilir. Bu dönemi daha sağlıklı ve rahat geçirebilmek için bazı şeylere özen göstermek gerekir. Peki, gebelik sonrası nelere dikkat edilmelidir? Bu zorlu dönemi kolay atlatmak için yapılması gereken şeyler neler olabilir?

Lohusalıkta Nasıl Bir Süreç Yaşanır?

Günlük hayatta 40’ının çıkması olarak tanımlanan gebelik sonrası dönem 6 hafta kadar sürmektedir. Lohusalık döneminde annenin bedeninin toparlanması, rahim içindeki plasentanın çıktığı bölgenin iyileşme süreci ve kanamanın azalması ve sonlanması gerçekleşir. Bu süreçte doğum yapan kadınlar birtakım sorunlarla karşılaşabilir. Doğumdan sonra akciğere pıhtı gitmesi, çeşitli enfeksiyonlar yaşanabilme ihtimali söz konusudur. Bununla birlikte bebeği emzirme durumuna bağlı olarak meme ucunda yaralar, sütün tam boşaltılamaması gibi problemler de yaşanabilmektedir. Ayrıca halsiz ve ruhsal açıdan da bitkin olan anne için enerjisinin düşük olduğu bir dönemdir.

Doğumdan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Doğumdan sonra bebekle ilgilenmek ve ev işleri gibi faaliyetlerden fırsatlar bularak annelerin kendilerine zaman ayırması gerekmektedir. Uykusuzluk yaşadıkları için bebeğin uyuduğu zamanlarda uyumaya çalışmalıdırlar. Beslenmenin önemli olduğu bu dönemde sağlıklı beslenmek hem anne hem bebek için gereklidir. Fazla kiloları dert edip beslenmeyi kısmamak gerekir. Mümkün olduğunca hareket etmek, yürüyüş yapmak iyi gelebilir. Sütün yetmeyeceği korkusuna kapılmak yerine düzgün beslenme ve bol sıvı tüketimi ile sütün artırılması sağlanabilir. Gebelik sonrası perine bölgesinin bakımı, kabızlık, basur, enfeksiyonlar gibi sorunların yaşanmaması için oturma banyoları yapılmalıdır. Süt ateşi denilen süt kanallarının genişlemesi ve ilk haftalarda fazla süt gelmesi durumunda pompa ile göğüsler boşaltılmalıdır. Lohusalıkta devam eden kanamanın aşırı olması, kokulu akıntı şeklinde olması iltihap belirtisi olabilir. Hemen doktora başvurulmalıdır. Ayrıca bu süreçte cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Gebelik sonrası yorgunluk ve hormonal değişime bağlı depresyon yaşamamak için aile fertlerinden yardım istenmelidir.

Bu yazı 180 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun