Gebelikte Meme Kanseri Olasılığı

Paylaş
 

Anne adayları için gebelik esnasında meme kanseri olma ihtimali nadir olarak görülen bir durumdur. Yaşadığımız dönemde kadınların geç evlenmesi ya da 30-40’lı yaşlarda anne olmaya karar vermesi gibi sosyolojik faktörler de anne adayı olma ile meme kanseri olma ihtimallerini yan yana getirmektedir. İleri ki dönemlerde bu tip durumların daha çok yaşanacak olduğu araştırmalar neticesinde kabul edilmiştir. Bu durumda birçok anne adayı gebelikte meme kanser olasılığı nedir ya da meme kanseri nasıl tedavi edilir soruları üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Gebelikte Meme Kanseri Teşhisi

Gebelikte meme kanseri, genellikle gebeliği takiben bir yıl ya da gebelik esnasında olmaktadır. Gebelikteyken memelerin süt üretmeye hazırlanması ve prolaktin hormonu seviyesinin yükselmesi ile göğüslerin büyüyüp hassaslaşması, düzensiz hale gelmesi söz konusudur. Gebelik sürecinde memeler süt üretmeye hazırlandığı için büyümekte ve bu esnada meme kanserinin varlığını anlamak ya da memede belirginleşen kitlenin farkına varmak ve teşhis koymak da zorlayabilmektedir. Aynı zamanda gebelik sürecinde meme kanseri tanısı belirlenen anne adaylarındaki her bir kitlenin detaylı incelenmesi mühimdir.

Meme kanseri olma ihtimali gebelikte düşük bir ihtimal olsa da teşhis koyma ve erken tedavi oldukça önemlidir. Bu yüzden her anne adayı gebelik dönemlerinde meme muayenesinden geçmeyi ihmal etmemelidir. Eğer göğsünüzde kitle veya değişiklik sezerseniz hemen doktorunuza başvurmalısınız. Gebelik esnasında doktorunuz mamografiyi önermeyerek MRI ya da US görüntüleme testine başvurabilir. Mamografı üzerinde yapılan araştırmalarda, mamografinin bebeğe zarar verip vermediği konusunda görüş ayrılıkları söz konusu olsa da, yapılan diğer araştırmalar neticesinde kadınlarda meme kanseri tanısında mamografi yüzde 78 olumlu sonuç vermiştir.

Gebelikte Meme Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Gebelikte meme kanseri tedavisi; tümörün yerleşim yeri ve boyutuna, gebeliğin bitmesine ne kadar kaldığına ve anne adayının seçimine göre değişmektedir. Gebelikte dışında meme kanseri ile mücadelede olduğu gibi, gebelik esnasında da amaç kanseri kontrole almak ve yayılmasını engellemektir. Radyoterapi, kemoterapi ve hormonal terapi bebeğe zarar verebileceği için kullanılamayacak yöntemlerdendir. Bu durumda en güvenilir tedavi yöntemi cerrahi yöntemdir. Gebelik ileri aşamadaysa, kemoterapi yöntemi yapılabilmektedir.

Bu yazı 254 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun