Gebelikte Meme Ucu Şişmesi Nedenleri

Paylaş
 

Gebelik, birçok anne adayı için oldukça zorlayıcı bir süreçtir. Bu süreçte bilindiği üzere anne adayının vücudun da bir takım değişimler meydana gelir. Zaman zaman bu değişim, anne adayını endişeye ve strese sokabilir. Değişim birçok farklı şekillerde kendini gösterir ancak en sık rastlananı gebelikte meme ucu şişmesi nedenleri olarak konu edilmektedir.

Gebelik Sürecinde Neden Meme Uçları Şişer?

Gebelik süresince vücutta birçok farklı değişim olması son derece normaldir. Bu değişimlerin en bilineni ise göğüslerde ve meme uçlarında şişkinlik gözlenmesidir. Bunun sebebi, bebeğin gelişmesi ve doğması ile birlikte anne adayının göğüslerinde süt oluşumun başlamasından kaynaklanır. Süt yoğunluğu arttıkça aynı oranda anne adayının göğüslerinde şişkinlik görülür. Bu son derece normal bir durum olduğundan herhangi bir tehlike teşkil etmez. Zaman geçtikçe gelişen bebeğiniz ile birlikte, annenin vücudu da tekrar eski haline dönmeye başlar. Yani göğüsler de zamanla tekrar eski haline dönecek ve gözlenen o şişkinlik ortadan kalkacaktır.

Göğüslerde Meydana Gelen Ağrıya Ne İyi Gelir?

Gebelikte vücudun en çok değişen yerlerinden biri olan göğüsler bazı zamanlarda katlanılmaz bir hale gelerek ağrı yapabilir ve bu ağrı anne adayını zor bir duruma sokabilir. Bu durumlarda göğüslerinize uygulayacağınız soğuk kompres işlemi son derece faydalı olacak ve ağrının hafiflemesini sağlayacaktır. Bununla birlikte ağrı beslenme düzenindeki yetersizlikten de kaynaklanabilir. Bu yüzden anne adayının yediklerine önem göstermesi ve içerisinde bolca vitamin ve mineral barındıran besinler tüketmesi yararına olacaktır. Diğer bir yöntem ise, ağrıyı hafifletmek adına ılık su altında bir süre vakit geçirmek ve göğüs uçlarına birkaç dakika masaj yapmak olacaktır. Bu yöntemde ağrıyı azaltmak için en bilinen yöntemler arasındadır.

Bu yazı 342 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun